Trwa ładowanie...
d2xl2e8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

WHO: szczepionka przeciwko Eboli możliwa w 2015 roku

Szczepionka profilaktyczna przeciwko wirusowi Ebola może już w przyszłym miesiącu zostać poddana badaniom klinicznym i od 2015 roku trafić do użytku - powiedział we francuskim radiu RFI szef departamentu szczepień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WHO: szczepionka przeciwko Eboli możliwa w 2015 roku
(AFP, Fot: Cellou Binani)
d2xl2e8

- Planujemy rozpocząć badania kliniczne we wrześniu, na początku w Stanach Zjednoczonych i z pewnością w Afryce, bo tam doszło do zachorowania - powiedział Jean-Marie Okwo Bele w rozmowie, której fragmenty radio zamieściło w sobotę na swojej stronie internetowej.

Zapytany o perspektywy wprowadzenia szczepionki do obrotu, przedstawiciel WHO oświadczył, że jeśli badania rozpoczną się we wrześniu, "to do końca roku można spodziewać się rezultatów". - A jeśli będzie sytuacja nadzwyczajna, można wdrożyć nadzwyczajne procedury, (...) abyśmy w 2015 roku mogli dysponować już szczepieniem - wskazał.

Prace nad szczepieniem prowadzi brytyjski koncern GSK.

d2xl2e8

Gwinea, jedno z państw w Afryce Zachodniej dotknięte epidemią wirusa Ebola, ogłosiła w sobotę, że zamyka granice z Sierra Leone i Liberią w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby. W Gwinei od marca zmarło co najmniej 367 osób, a 18 jest obecnie leczonych w odosobnieniu, ale decyzję podjęto przede wszystkim, aby uniemożliwić wjazd do kraju osobom zakażonym - wyjaśniły władze.

Decyzja o zamknięciu granic zapadła w wyniku konsultacji z dwoma sąsiednimi krajami.

WHO ostrzegła w piątek, że wirus Ebola stanowi zagrożenie dla zdrowia na skalę międzynarodową i może w dalszym ciągu rozprzestrzeniać się w nadchodzących miesiącach.

Nigeria stała się w piątek trzecim afrykańskim krajem, po Sierra Leone i Liberii, który ogłosił stan wyjątkowy w związku z epidemią.

d2xl2e8

Według piątkowego bilansu WHO liczba osób zarażonych wynosi obecnie ok. 1800, a ofiar śmiertelnych - 961.

Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka. Obecnie na rynku nie ma żadnego specyfiku, który zapobiegałby zakażeniu albo umożliwiał leczenie. Wskaźnik śmiertelności wynosi ponad 50 proc.

d2xl2e8

Podziel się opinią

Share

d2xl2e8

d2xl2e8
Więcej tematów