PolskaWeto prezydenta pełne pułapek

Weto prezydenta pełne pułapek

Weto prezydenta wobec "pomostówek" może
sprawić, że kilkaset tysięcy Polaków nie będzie mogło przejść na
wczesną emeryturę. Również ci, którzy spełnili odpowiednie warunki
- pisze "Gazeta Wyborcza".

Weto prezydenta pełne pułapek
Źródło zdjęć: © AP | Czarek Sokołowski

Rząd chciał, aby od nowego roku wczesne emerytury miało tylko 270 tys. Polaków pracujących w najtrudniejszych warunkach. Prawo to miało stracić ponad 900 tys. osób. Po wecie prezydenta przywileju wczesnej emerytury nikt nie zachowa i wszyscy będą musieli pracować do 60 (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) - odnotowuje gazeta.

To nie koniec złych wiadomości. Po prezydenckim wecie na wczesną emeryturę nie przejdą też niektóre osoby, które już spełniły wymogi stażu pracy - potwierdził wczoraj "GW" rzecznik ZUS Przemysław Przybylski. Obowiązująca ustawa o emeryturach, którą w niektórych punktach ustawa pomostowa miała zmienić, pozwala przejść na wczesne świadczenie osobie, która do 1999 r. pracowała przynajmniej 15 lat w trudnych warunkach. Dodatkowy wymóg - nie można być członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego.

A zatem kto należy do OFE, powinien z niego wystąpić. - Problem w tym, że prawo wystąpienia z OFE zapisano w ustawie pomostowej, która została zawetowana. Dlatego tym osobom nie możemy przyznać wczesnej emerytury - wyjaśnia Przybylski. ZUS nie ma wyliczeń, ile może być osób w takiej sytuacji.

Paweł Wypych, b. szef ZUS i doradca prezydenta, przyznaje, że o takim zagrożeniu nie wiedział. - Wystąpię do prezydenta z prośbą o inicjatywę ustawodawczą w trybie pilnym, by naprawić tę sytuację - zapewnił "Gazetę".

Tymczasem prezydent upiera się, by przedłużyć wczesne emerytury dla wszystkich o kolejny rok. To jednak mocno nadwerężyłoby i tak już dotknięty kryzysem i obniżką podatków budżet państwa. W przyszłym roku rząd musiałby znaleźć dodatkowe 2 mld zł. Koalicja PO-PSL zapewnia, że na to nie pójdzie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)