Trwa ładowanie...

Westerplatte. Prezydent Andrzej Duda podpisze specustawę

Prezydent Andrzej Duda chce szybko podpisać specustawę o Westerplatte - informuje RMF. Projekt zakłada przejęcie przez władze państwowe gdańskich terenów pod budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

Share
Westerplatte. Prezydent Andrzej Duda podpisze specustawę
Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
dh2gur6

Nowe prawo od początku budziło sprzeciw zarówno gdańskich władz, jak i dużej części opozycji parlamentarnej. Prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz apelowała do prezydenta Dudy o zawetowanie specustawy.

Według doniesień RMF Andrzej Duda wyraził chęć szybkiej budowy nowego muzeum, które ma upamiętnić bohaterów września 1939 roku. "Miasto do tej pory nie potrafiło sprawnie zagospodarować tego terenu" - mówili reporterowi nieoficjalnie urzędnicy z Kancelarii Prezydenta.

Specustawa obecnie wróciła do Sejmu. W zeszłym tygodniu senatorowie wprowadzili drobne poprawki. Za przyjęciem Ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wraz z poprawkami głosowało 58. senatorów, 25 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Zobacz także: Macierewicz się doczekał. Drwiny nawet, gdy mowa o prezesie PiS

Pod obrady niższej izby parlamentu projekt trafi w środę. Jeśli nowe prawo zostanie uchwalone przez posłów, te trafi na biurko prezydenta. Duda ma w planach szybko je zaakceptować.

Opozycja oburzona

- Ostatnio nacjonalizację mieliśmy w 1945 r. Dekretem Bieruta. Chciałam się państwa zapytać, czy to jest wasz wzór, system słusznie miniony - pytała podczas czytania projektu specustawy w Sejmie posłanko PO-KO Małgorzata Chmiel. Według parlamentarzystki Prawo i Sprawiedliwość "próbuje przejąć teren Westerplatte dla politycznych celów rządu".

dh2gur6

Krytyczny wobec projektu był Michał Jan Mazowiecki. Syn byłego premiera przyznał, że jest to kolejny przykład "wojny polsko-polskiej". - Tak zwana specustawa ma na celu tylko i wyłącznie przejęcie miejsca symbolicznego uświęconego polską krwią na cele polityczne jednej partii - stwierdził Mazowiecki.

Spór o Westerplatte - o co chodzi?

Kontrowersje wokół budowy Muzeum Westerplatte zaczęły się od projektu ustawy autorstwa PiS, które zakłada "wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację budowy Muzeum, jako przedsięwzięcia istotnego z punktu widzenia interesów państwa". To budzi wątpliwości przedstawicieli opozycji oraz samorządu, którzy wskazują na to, że jest to próba przejęcia Westerplatte przez władzę centralną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

dh2gur6

Podziel się opinią

Share
dh2gur6
dh2gur6
Więcej tematów