Weselne dylematy. Wiemy, co sądzą Polacy
Sezon ślubny w pełni. Wirtualna Polska postanowiła zapytać Polaków o najpopularniejsze dylematy związane z przyjęciem weselnym. Zabawa bez alkoholu, drogie prezenty czy brak zaproszeń dla dzieci - to tylko niektóre z rzeczy, które mogą wprowadzić w zakłopotanie niektórych gości.
07.08.2022 17:55
W dobie szalejącej inflacji jednym z największych problemów, z którym przychodzi mierzyć się gościom, jest kwestia znalezienia odpowiedniego prezentu. Przygotowując wystawne przyjęcie, część nowożeńców oczekuje, że impreza zwróci się z "kopert".
Często młode pary są jednak zwiedzione. "6 tysięcy? Powiem wprost, to jakaś kpina i nieśmieszny żart - napisała jednak z internautek na forum WP Kafeteria, ujawniając, że na przyjęcie zaprosiła 78 gości.
Ile włożyć do koperty? Badanie dla WP
Jak na wszechobecny wzrost cen reagują weselni goście? Jakie kwoty umieszczają w kopercie? Czy wesele bez alkoholu im odpowiada? Wirtualna Polska zapytała o to w najnowszym badaniu zrealizowanym na panelu Ariadna.
W odpowiedzi na pytanie "Czy wziąłbyś pod uwagę obecny poziom inflacji i wzrost cen, podejmując decyzję o kwocie pieniędzy, jaką wręczyłbyś młodej parze, gdybyś w najbliższym czasie otrzymał zaproszenie na ślub i wesele?" Aż 35 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi przeczącej ("nie brałbym pod uwagę inflacji i wzrostu cen").
Kolejne 26 proc. wskazało, że byłoby gotowe wręczyć wyższą kwotę niż rok temu. Z kolei 16 proc. przekazałoby mniejszą sumę pieniędzy. 23 proc. osób całkowicie zrezygnowałoby z udziału w przyjęciu.
Idąc na przyjęcie weselne z partnerem lub partnerką, najwięcej par byłoby gotowych wręczyć w prezencie od 301 do 500 złotych (30 proc.). Niewiele mniej sprezentowałoby od 501 do 800 złotych (28 proc.).
Na dalszych miejscach znalazły się odpowiedzi od 800 do 1000 złotych (15 proc.), od 201 do 300 złotych (10 proc.), do 200 złotych (10 proc.). Prezent powyżej 1000 złotych wręczyłoby 7 proc. ankietowanych.
Wesele bez alkoholu? Prawie połowa Polaków jest za
Na weselnych stołach od zarania dziejów króluje przezroczysty napój z procentami. Wielu nie wyobraża sobie udanego przyjęcia bez "paru głębszych". Coraz częściej młodych par decyduje się jednak na zabawę bez alkoholu. W sondażu dla WP zapytaliśmy o ocenę takiego pomysłu.
Pozytywną opinię w tej kwestii wyraża łącznie 47 proc. respondentów, w tym odpowiedź "zdecydowanie pozytywnie" wskazało 22 proc. badanych.
Przeciwnego zdania jest łącznie 30 proc. badanych, z czego 12 proc. "zdecydowanie negatywnie" ocenia pomysł wesela bez alkoholu. 23 proc. pytanych nie ma zdania w tej kwestii.
Wesele bez dzieci? Polacy są podzieleni
W badaniu zapytaliśmy także o organizowanie wesel, w których uczestniczyć mogą jedynie osoby dorosłe.
Zdania Polaków w tej kwestii są podzielone. Pomysł ten pozytywnie ocenia 39 proc. ankietowanych, z czego 19 proc. osób wskazało odpowiedź "zdecydowanie pozytywnie".
W opinii 38 proc. badanych wesele bez dzieci jest złym pomysłem. 15 proc. osób ocenia to rozwiązanie "zdecydowanie negatywnie".
W grupie osób posiadających dzieci odsetek ocen pozytywnych spada do 34 proc., z kolei negatywnych rośnie do 48 proc. Wariant "zdecydowanie negatywnie" zaznaczyło 22 proc. badanych.
Biała sukienka nie tylko dla panny młodej? Część Polaków to akceptuje
Ankietowani odpowiedzieli także na pytanie, czy są kolory sukienek, których nie wpada zakładać kobietom na wesele, gdy są tam w charakterze gości.
55 proc. pytanych odpowiedziało na to pytanie przecząco. Z kolei 45 proc. przyznało, że są kolory, których nie wypada zakładać gościom.
Wśród nich znalazły się: biały (82 proc.), czarny (35 proc.), w zwierzęce wzory, np. panterkę (20 proc.), kremowy/ecru (15 proc.), neonowe kolory (14 proc.), czerwony (6 proc.). Inną odpowiedź wskazało 1 proc. badanych.
Badanie dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane pomiędzy w dniach 29 lipca - 1 sierpnia 2022 roku przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Badanie wykonano metodą CAWI na próbie 1066 osób w wieku 18+. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.