PolskaWeryfikatorzy WSI będą jawni po zakończeniu prac komisji

Weryfikatorzy WSI będą jawni po zakończeniu prac komisji

Po zakończeniu prac komisji weryfikacyjnej WSI będzie można ujawnić m.in. imiona i nazwiska jej członków - przewiduje rozporządzenie przyjęte we wtorek przez rząd.

29.04.2008 | aktual.: 29.04.2008 14:09

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) po obradach rządu, po przewidzianym na 30 czerwca zakończeniu prac komisji, będzie można podać do publicznej wiadomości m.in. imiona i nazwiska członków komisji, okres jej działalności, liczbę i terminy posiedzeń plenarnych, a także liczbę skierowanych do prokuratury zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, z uwzględnieniem miejsca i czasu ich popełnienia oraz kwalifikacji prawnej czynu.

Według CIR, ujawnione dane będą stanowić "dostateczną informację o przebiegu i efektach pracy komisji, z zachowaniem tajemnicy państwowej oraz danych osobowych osób, wobec których przeprowadzono postępowania weryfikacyjne".

W komisji zasiadają 24 osoby, 12 powołuje premier, 12 prezydent. Komisja ma za zadanie weryfikować żołnierzy b. Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy chcieli pracować w nowych służbach - Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego. Gdy Antoni Macierewicz kierował komisją, apelował o pozostawienie w tajemnicy listy weryfikatorów, mimo że żadne przepisy nie przewidywały utajnienia ich nazwisk.

W marcu listę 12 nazwisk osób powołanych przez premiera ujawniło CIR na prośbę PAP. W listopadzie 2007 r. premier Jarosław Kaczyński powołał do komisji Piotra Naimskiego, Piotra Woyciechowskiego, Tadeusza Witkowskiego, Bartosza Kownackiego i Macieja Lew-Mirskiego, Piotra Bączka, Michała Bichniewicza, Artura Góreckiego, Jarosława Karwowskiego, Mariusza Maraska, Józefa Wierzbowskiego i Leszka Piotra Pietrzaka.

Także w marcu nazwiska 12 członków komisji powołanych przez prezydenta podało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Są to Jan Olszewski (przewodniczący), Bogusław Nizieński, Krzysztof Łączyński, Marek Utracki, Artur Rojek, Joanna Celińska, Marcin Gugulski, Aneta Tatiana Gontarczyk, Jacek Przybysz, Beata Joanna Modrzejewska i Tomasz Szatkowski.

Niedawno MON ogłosiło, że pracuje nad rozwiązaniami, które umożliwią weryfikację tych żołnierzy b. WSI, którzy złożyli wymagane oświadczenia, ale komisja weryfikacyjna nie zajęła się nimi przed zakończeniem swej działalności, co ma nastąpić 30 czerwca. Ostatnio 18 oficerów b. WSI złożyło skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego, kwestionując nieokreśloność przepisów, które nie przewidują terminu zakończenia postępowania weryfikacyjnego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)