Trwa ładowanie...
d4lkph6

Wenezuela. Masowe demonstracje w centrum Caracas

Centrum wenezuelskiej stolicy przeżywa oblężenie. Demonstranci popierający opozycjonistę Juana Guaido starli się z Gwardią Narodową. - Pojazd wenezuelskiej armii wjechał w grupę ludzi - informuje agencja Reuters. Na razie nie ma żadnych informacji o ewentualnych ofiarach.
Share
Wenezuela. Na ulicach Caracas od kilku godzin trwają masowe demonstracje przeciwko dyktaturze Nicolasa Maduro
Wenezuela. Na ulicach Caracas od kilku godzin trwają masowe demonstracje przeciwko dyktaturze Nicolasa MaduroŹródło: East News, Fot: Associated Press
d4lkph6

Starcia w Caracas między żołnierzami a protestującymi trwają już od kilku godzin. Demonstranci rzucają w żołnierzy kamieniami, ci odpowiadają gazem łzawiącym. Juan Guaido poprosił manifestantów, aby nadal pozostawali na ulicach wenezuelskiej stolicy. - Nadszedł czas, by prezydent Nicolas Maduro oddał władzę - powiedział amerykańskim dziennikarzom Carlos Vecchio, przedstawiciel wenezuelskiej opozycji w Waszyngtonie.

Agencja Reuters informowała, że jeden z pojazdów wenezuelskiej armii wjechał w protestujących. Na nagraniu udostępnionym przez amerykańską stację NBC widać jak opancerzony wóz taranuje kilkanaście osób, jedna z nich nie może się podnieść z jezdni.

d4lkph6

Na wtorkowe zamieszki w centrum Caracas odpowiedział prezydent Wenezueli. "Wzywam do maksymalnej mobilizacji ludowej, by zapewnić wygraną pokojowi. Zwyciężymy" - pisał na Twitterze Nicolas Maduro. Wenezuelski dyktator poinformował także o "całkowitej lojalności" jaką mieli wyrazić wenezuelscy wojskowi.

Zobacz także: Kwaśniewski: Tusk zbliża się do finału kariery politycznej

"Operacja wolność"

"Operacja wolność" - pod taką nazwą rozpoczęło się ogólnokrajowe powstanie przeciwko dyktaturze Maduro. Akcję ogłosił na Twitterze we wtorek nad ranem czasu wenezuelskiego Juan Guaido. - Definitywny koniec uzurpacji zaczyna się dzisiaj. Dzisiaj, odważni żołnierze, odważni patrioci, odważni mężczyźni przywiązani do konstytucji przyszli na nasze zawołanie - powiedział Guaido w bazie lotniczej La Carlota w Caracas w otoczeniu żołnierzy.

d4lkph6

Lider opozycji stwierdził, że dowódcy wenezuelskiej armii zdecydowali się przejść na jego stronę. Razem z Guaido w nagraniu wystąpił lider opozycji wobec reżimu Nicolasa Maduro Leopoldo Lopez, który od 2014 roku był pod aresztem domowym.

Świat patrzy na Wenezuelę

Biały Dom monitoruje sytuację w południowoamerykańskim państwie. Prezydent Trump ma być informowany na bieżąco. Jego zastępca, wiceprezydent Mike Pence zwrócił się bezpośrednio do Wenezuelczyków oraz prezydenta Guaido. "Ameryka będzie stać z Wami ramię w ramię do czasu przywrócenia wolności i demokracji" - napisał republikański polityk na Twitterze.

d4lkph6

Sytuacji w Caracas bacznie przygląda się także ONZ. Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał obie strony konfliktu do powstrzymania się od przemocy oraz podjęcia natychmiastowych kroków w celu przywrócenia spokoju.

Wenezuelskie zawirowania

Wenezuela rządzona przez socjalistyczny rząd Nicolasa Maduro od dłuższego czasu chyli się ku upadkowi. Na połkach sklepowych próżno szukać towarów, na ulicach miast ludzie umierają z głodu. Boliwar (wenezuelska waluta) za sprawą gigantycznej inflacji nie ma praktycznie już żadnej wartości. W ciągu roku kraj opuściło blisko 3 miliony osób.

Przeciwko dyktaturze Maduro wystąpili obywatele. Od lat za nawet próbę buntu wtrącani są do więzień. W kraju nie ma ani wolności mediów, ani wolności słowa. Z tego powodu na czele opozycji stanął Juan Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem. Jego zwierzchność nad Wenezuelą uznali m.in. Parlament Europejski, Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael, Australia, a także Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: gazeta.pl

d4lkph6

Podziel się opinią

Share
d4lkph6
d4lkph6
Więcej tematów