Jak Polacy oceniają akcję służb w domu Ziobry? Jest sondaż
44,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania ABW i przeszukania w domach polityków Suwerennej Polski - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Odmienne zdanie ma 21,4 proc. ankietowanych.
We wtorek - na polecenie prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wykorzystaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości - w różnych miejscach kraju odbyły się przeszukania, m.in. w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
Pracowania SW Research na zlecenie rp.pl zapytała Polaków, jak oceniają działania ABW i przeszukania w domach polityków Suwerennej Polski.
44,1 proc. badanych oceniło te działania pozytywnie. Z kolei 21,4 proc. respondentów oceniło działania ABW negatywnie. 20 proc. badanych nie ma zdania, a 14,5 proc. deklaruje, że nie słyszało o sprawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Ludzie z NCBR wyjechali za granicę? "Trwa ucieczka"
Miliony z Funduszu Sprawiedliwości
Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Instytucja miała pomagać ofiarom przestępstw i zresocjalizowanym więźniom. Jednak za czasów Zbigniewa Ziobry w resorcie sprawiedliwości lista zadań, które mogą być finansowane ze środków Funduszu, znacznie się rozrosła.
Opłacano m.in. sprzęty kuchenne dla kół gospodyń wiejskich, czy pojazdy dla straży pożarnej. Często środki trafiały do instytucji w okręgach, gdzie startowali w wyborach politycy Suwerennej Polski.
Głos ws. działań ABW zabrał w środę minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Szef MS ocenił, że jeśli chodzi o funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości, to w ostatnich latach panowała tam "wysoka niegospodarność". - A te działania, które są podejmowane, są wynikiem głębszych czynności śledczych, które zostały do tej pory podjęte - wskazał.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 26-27 marca 2024 roku. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.
Przeczytaj również:
Źródło: rp.pl