Trwa ładowanie...
wegry
+1
Barbara Kwiatkowska
03-05-2023 14:06

Węgry zatwierdzają zmiany w sądownictwie. Unijne fundusze do wzięcia

Kilkanaście miliardów euro z funduszy Unii Europejskiej powędruje do Budapesztu. Węgierski parlament przegłosował ustawy dotyczące zmian w sądownictwie, więc unijny budżet zostanie odmrożony. Odblokowana zostanie połowa zatrzymanych pieniędzy należnych Węgrom.

Parlament węgierski głosował w sprawie reformy sądownictwa. Rząd Wiktora Orbana może teraz liczyć na unijne pieniądze, zamrożone przez Brukselę w związku z łamaniem praworządności przez BudapesztParlament węgierski głosował w sprawie reformy sądownictwa. Rząd Wiktora Orbana może teraz liczyć na unijne pieniądze, zamrożone przez Brukselę w związku z łamaniem praworządności przez BudapesztŹródło: Getty Images, fot: Thierry Monasse
d37ay1l
d37ay1l

Parlament w Budapeszcie przyjął ustawę mającą na celu odpolitycznienie sądów. To pozwoli, jak donosi Bloomberg, na przekazanie prawie połowy funduszy, które Unia Europejska zablokowała z powodu łamania praworządności i korupcji. Rządy Wiktora Orbána doprowadziły do zatrzymania nie tylko, jak w przypadku Polski, funduszy na KPO, ale również środków przekazywanych przez UE na realizację polityki spójności.

Za wzmocnieniem niezależności sądownictwa opowiedziała się w środowym głosowaniu większość parlamentarzystów węgierskich. Rząd premiera Orbana od razu przekazał projekt do Komisji Europejskiej.

Komisarz ds unijnego budżetu Johannes Hahn potwierdził w środę, że wynik tego głosowania może doprowadzić do uwolnienia 13 miliardów euro funduszy UE. Resztę z transzy 22 miliardów, należnych Budapesztowi w ramach polityki spójności i 5,8 miliarda funduszy naprawczych, Węgry dostaną, gdy Orbán zdecyduje się na kolejne ustępstwa.

d37ay1l

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Państwo zabiera rodzicom dzieci. Niemieckie Jugendamty pod ostrzałem krytyki

Jak podaje Business Insider, Polska ma podobny problem z unijnymi pieniędzmi. UE blokuje 35 miliardów euro na KPO. Pozyskanie tych zasobów zależy od decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Jakie będą polskie rozstrzygnięcia w sprawie reformy Sądu Najwyższego, okaże się 30 maja.

Węgry zatwierdzają zmiany w sądownictwie. Unijne fundusze do wzięcia

Decyzja UE o wstrzymaniu finansowania Węgier zapadła w grudniu 2022 roku. Bruksela postawiła swoje warunki do wypłacenia środków. 27 kamieni milowych, wskazanych przez UE dotyczy sądownictwa. Są też oczekiwania związane ze zwalczaniem korupcji i ochroną praw podstawowych w UE, między innymi chodzi o prawa osób LGBTQ.

Jak oceniają przedstawiciele Węgier w Komitecie Helsińskim, poprawki przegłosowane przez parlament w środę tylko częściowo porządkują sprawy sądownictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37ay1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37ay1l
Więcej tematów