Węgry zatwierdzają zmiany w sądownictwie. Unijne fundusze do wzięcia
Kilkanaście miliardów euro z funduszy Unii Europejskiej powędruje do Budapesztu. Węgierski parlament przegłosował ustawy dotyczące zmian w sądownictwie, więc unijny budżet zostanie odmrożony. Odblokowana zostanie połowa zatrzymanych pieniędzy należnych Węgrom.
03.05.2023 14:06
Parlament w Budapeszcie przyjął ustawę mającą na celu odpolitycznienie sądów. To pozwoli, jak donosi Bloomberg, na przekazanie prawie połowy funduszy, które Unia Europejska zablokowała z powodu łamania praworządności i korupcji. Rządy Wiktora Orbána doprowadziły do zatrzymania nie tylko, jak w przypadku Polski, funduszy na KPO, ale również środków przekazywanych przez UE na realizację polityki spójności.
Za wzmocnieniem niezależności sądownictwa opowiedziała się w środowym głosowaniu większość parlamentarzystów węgierskich. Rząd premiera Orbana od razu przekazał projekt do Komisji Europejskiej.
Komisarz ds unijnego budżetu Johannes Hahn potwierdził w środę, że wynik tego głosowania może doprowadzić do uwolnienia 13 miliardów euro funduszy UE. Resztę z transzy 22 miliardów, należnych Budapesztowi w ramach polityki spójności i 5,8 miliarda funduszy naprawczych, Węgry dostaną, gdy Orbán zdecyduje się na kolejne ustępstwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje Business Insider, Polska ma podobny problem z unijnymi pieniędzmi. UE blokuje 35 miliardów euro na KPO. Pozyskanie tych zasobów zależy od decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Jakie będą polskie rozstrzygnięcia w sprawie reformy Sądu Najwyższego, okaże się 30 maja.
Węgry zatwierdzają zmiany w sądownictwie. Unijne fundusze do wzięcia
Decyzja UE o wstrzymaniu finansowania Węgier zapadła w grudniu 2022 roku. Bruksela postawiła swoje warunki do wypłacenia środków. 27 kamieni milowych, wskazanych przez UE dotyczy sądownictwa. Są też oczekiwania związane ze zwalczaniem korupcji i ochroną praw podstawowych w UE, między innymi chodzi o prawa osób LGBTQ.
Jak oceniają przedstawiciele Węgier w Komitecie Helsińskim, poprawki przegłosowane przez parlament w środę tylko częściowo porządkują sprawy sądownictwa.