Trwa ładowanie...
d3lokrb

Węgry zagrożone nowym wyciekiem czerwonego szlamu

Zwiększyło się pęknięcie w zbiorniku z czerwonym szlamem w hucie aluminium w Ajka na zachodzie Węgier - poinformował węgierski sekretarz stanu ds. środowiska Zoltan Illes. Sekretarz przyznał, że utrzymuje się wobec tego ryzyko nowego wycieku.
Share
Węgry zagrożone nowym wyciekiem czerwonego szlamu
Źródło: PAP/EPA
d3lokrb

Według Illesa pęknięcie na północnej ścianie zbiornika, który wylał 4 października po pęknięciu na innej ścianie powodując śmierć dziewięć osób i obrażenia u ponad 150, zwiększyło się w nocy ze środy na czwartek z 54 cm do 55,5 cm.

Illes przyznał, że utrzymuje się wobec tego ryzyko nowego wycieku. Podkreślił jednak, że potrójny wał wzniesiony wokół zbiornika ochroni pobliskie wsie Kolontar i Devecser, które zostały już zalane po pierwszym pęknięciu.

Dodał, że 700 mieszkańców Kolontaru, których ewakuowano w ostatnią sobotę, zostanie wkrótce poinformowanych, że mogą już wrócić do domu. Niektórym pozwalano w ostatnich dniach odwiedzać swoje domy, by mogli nakarmić pozostałe tam zwierzęta.

d3lokrb

Rzecznik służb ochrony cywilnej Gyoergy Tuettoes zapewnił, że ulice Kolontaru i Devecseru zostały już wyczyszczone gipsem, dzięki czemu w wielu miejscach "zniknęły czerwone plamy po szlamie".

Tymczasem ekspert Węgierskiej Akademii Nauk Laszlo Kotai zapewnił w rozgłośni InfoRadio, że wdychanie pyłu powstającego na skutek wysychania czerwonego szlamu jest raczej nieprzyjemne, niż niebezpieczne.

Kotai podkreślił, że występujący w powietrzu kwas węglowy neutralizuje ług, który jest składową czerwonego szlamu, wobec czego staje się on mniej groźny dla zdrowia.

Jak jednak zaznaczył, pył powstający z wysychającego szlamu, który jest przenoszony przez wiatr na odległość nawet kilku kilometrów, wywołuje nieprzyjemne objawy, na przykład po dostaniu się do dróg oddechowych podrażnia je i powoduje szczypanie. Dlatego na terenach dotkniętych katastrofą ekspert zaleca noszenie masek na twarzy.

Kotai dodał, że najważniejszym zadaniem jest wciąż usunięcie rozlanego czerwonego szlamu, by nie przeobrażał się w pył.

d3lokrb

Podziel się opinią

Share
d3lokrb
d3lokrb
Więcej tematów