ŚwiatWęgry: nie przyjęto nowelizacji konstytucji ws. osiedlania cudzoziemców

Węgry: nie przyjęto nowelizacji konstytucji ws. osiedlania cudzoziemców

• Parlament węgierski nie przyjął zgłoszonej przez premiera Viktora Orbana nowelizacji konstytucji
• Zakazywała ona osiedlania na Węgrzech cudzoziemców z ominięciem obowiązującej w kraju procedury
• Za poprawką głosowało 131 posłów partii rządzących
• Przeciwko było trzech posłów niezależnych, a pozostali nie wzięli udziału w głosowaniu

Węgry: nie przyjęto nowelizacji konstytucji ws. osiedlania cudzoziemców
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | TOBIAS HASE

08.11.2016 | aktual.: 12.11.2016 10:18

Parlament węgierski nie przyjął zgłoszonej przez premiera Viktora Orbana nowelizacji konstytucji. Zakazywała ona osiedlania na Węgrzech cudzoziemców z ominięciem obowiązującej w kraju procedury. Za poprawką głosowało 131 posłów partii rządzących. Przeciwko było trzech posłów niezależnych. Pozostali nie wzięli udziału w głosowaniu

131 za, 3 przeciw

Do uchwalenia nowelizacji potrzebne było poparcie 2/3 posłów. Rządząca koalicja - Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (KDNP) - ma obecnie 131 posłów w 199-osobowym jednoizbowym parlamencie, podczas gdy konstytucyjna większość dwóch trzecich to 133 głosy.

Za poprawką głosowało 131 posłów partii rządzących, przeciwko było trzech posłów niezależnych, a pozostali nie wzięli udziału w głosowaniu.

Projekt nowelizacji konstytucji przewidywał między innymi, że obywatel innego kraju - wyłączając obywateli państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego - mógłby zamieszkać na Węgrzech "na podstawie wniosku indywidualnie rozpatrzonego przez władze węgierskie, według procedury określonej w ustawie uchwalonej przez parlament".

Skrajnie prawicowa partia Jobbik uważała poprawkę za bardzo ważną, ale uzależniała jej poparcie od likwidacji systemu udzielania zgody na stały pobyt na Węgrzech w zamian za zakup obligacji państwowych.

Na Węgrzech od trzech lat obowiązują przepisy przewidujące, że cudzoziemiec, który zainwestował w węgierskie obligacje państwowe co najmniej 250 tys. euro, może dostać pozwolenie na stały pobyt. - Na Węgry nie powinno się wpuszczać ani biednego imigranta, ani bogatego imigranta. Na Węgry nie powinien mieć prawa wjazdu ani biedny terrorysta, ani bogaty terrorysta - argumentował szef Jobbiku Gabor Vona.

Rząd początkowo dawał do zrozumienia, że może rozważyć zasadność wspomnianych przepisów. Jednak szef frakcji Fideszu Lajos Kosa oświadczył w poniedziałek, że jest to sprawa nieistotna wobec nowelizacji konstytucji i dlatego nie ma uzasadnienia przegłosowanie likwidacji tego systemu przed głosowaniem w sprawie nowelizacji.

"Zdrajcą ojczyzny jest ten, kto wpuszcza terrorystów za pieniądze"

Podczas wtorkowego głosowania nad nowelizacją posłowie Jobbiku rozwinęli w sali obrad transparent z napisem "Zdrajcą ojczyzny jest ten, kto wpuszcza terrorystów za pieniądze".

Zgłaszając projekt nowelizacji premier Orban powoływał się na wynik referendum z 2 października, w którym Węgrzy odpowiadali na pytanie "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?".

Referendum było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, ale ponad 98 proc. osób, które oddały ważny głos - czyli ponad 3,3 mln obywateli - odpowiedziało przecząco na stawiane w nim pytanie. Jak ocenił premier, powstała w ten sposób w kraju nowa jedność dążąca do tego, by "Węgry pozostały państwem węgierskim".

oprac.: Marek Grabski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)