Trwa ładowanie...

Węgierski europoseł Bela Kovacs podejrzany o szpiegowanie dla Rosji

Rosyjski szpieg w Parlamencie Europejskim? Węgierski europoseł Bela Kovacs, członek skrajnie prawicowej węgierskiej partii Jobbik, jest od kilku miesięcy podejrzewany o związki z rosyjskim wywiadem. Na jaw wychodzą właśnie szczegóły bulwersującej sprawy.

Share
Węgierski europoseł Bela Kovacs podejrzany o szpiegowanie dla Rosji
Źródło: PAP/EPA, Fot: Yuri Kochetkov
d2lsg0b

Już w maju węgierska prokuratura zwróciła się do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu posłowi Kovacsowi, podejrzewanemu o szpiegostwo. Eurodeputowany, choć nigdy nie ukrywał swoich sympatii do Moskwy, konsekwentnie zaprzecza, jakoby zdradził swój kraj. Tymczasem, jak podaje newsweek.com, współpraca wywiadowcza europosła z Moskwą mogła trwać już od lat 70.

Jednak ostatnie doniesienia, traktujące o jego rosyjskiej żonie Swietłanie Istoszinie, z pewnością mu nie pomagają. Według węgierskiego portalu "Index", Istoszina jest w związku małżeńskim także z dwoma innymi mężczyznami: fizykiem nuklearnym, pracującym w Moskwie i austriackim kryminalistą, powiązanym z radzieckim wywiadem. Na tej m.in. podstawie "Index" sugeruje, że Rosjanka była agentem KGB, a prawie trzy dekady temu zwerbowała Kovacsa.

d2lsg0b

Newsweek.com, powołując się na "Index" podaje, że węgierskie i międzynarodowe służby wywiadowcze są w posiadaniu tajnych nagrań z udziałem Kovacsa i rosyjskich polityków.

Sprawą europosła ma zająć się komisja prawna Parlamentu Europejskiego, która zdecyduje czy politykowi należy odebrać immunitet.

Newsweek.com informuje, że Kovacsowi może grozić do 8 lat więzienia.

Partia Jobbik, do której przynależy europoseł, wzywa Węgry do wyjścia z Unii Europejskiej i dołączyć do unii z Rosją. W ostatnich wyborach parlamentarnych na Węgrzech to skrajne ugrupowanie zdobyło 20 proc. głosów.

Źródło: IAR, newsweek.com

d2lsg0b

Podziel się opinią

Share
d2lsg0b
d2lsg0b
Więcej tematów