Wegetarianizm nie dla młodzieży
Dieta wegetariańska nie jest fizjologicznie właściwa w żywieniu młodych ludzi, ponieważ wykluczenie mięsa pozbawia organizm m.in. żelaza i witaminy B12 biorących udział w natlenianiu organizmu - uważa dr Agata Wawrzyniak z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Zrezygnowanie z mięsa w diecie młodych ludzi może prowadzić także m.in. do deficytu cholesterolu, który bierze udział w powstawaniu m.in. hormonów płciowych, np. kobiecego progesteronu, jak również przeciwkrzywiczej witaminy D, niezbędnej w młodym wieku - wyjaśniła badaczka podczas sobotniego wykładu "Czy wiesz, co jeść?", który odbył się w SGGW w ramach warszawskiego Festiwalu Nauki.
Zdaniem współprowadzącej wykład, dr Jadwigi Hamułki, powinniśmy dbać o różnorodność spożywanych posiłków. Im bardziej urozmaicone będzie nasze pożywienie, tym większa pewność, że nie dojdzie do niedoborów i nadmiarów poszczególnych składników w naszym organizmie - powiedziała.
Podstawą pożywienia powinny być produkty zbożowe - kasza, płatki zbożowe czy pieczywo - wyjaśniła badaczka.
Codziennie powinniśmy spożywać też dużo warzyw i owoców - od 0,5 do kilograma. Powinny one występować praktycznie w każdym posiłku - powiedziała dr Hamułka.
Ciągle niedocenianym produktem w naszym jadłospisie pozostaje mleko - zauważyła badaczka z SGGW. Tymczasem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest spożywanie przynajmniej 2 szklanek mleka dziennie - podkreśliła.
Zdaniem badaczek, należy wystrzegać się cukrów i alkoholu, ponieważ nie zawierają one składników odżywczych niezbędnych dla naszych organizmów. W dużych ilościach nie powinniśmy spożywać tłuszczy, zwłaszcza ludzie starsi i z nadwagą.
Festiwal Nauki odbywa się w Warszawie w dniach 17-26 września.