Trwa ładowanie...

Według źródeł wojskowych Korea Płn. wystrzeliła pocisk z łodzi podwodnej

• Korea Północna wystrzeliła w sobotę ze swej łodzi podwodnej pocisk balistyczny
• Test przeprowadzono na wodach morskich po wschodniej stronie Półwyspu Koreańskiego
• O wystrzeleniu pocisku poinformował południowokoreański Sztab Generalny

df1ns0v
df1ns0v

Do wystrzelenia pocisku miało dojść o godz. 11:30 (4:30 w Polsce). Zakładana trajektoria pocisku nie jest znana, wiadomo tylko, że test zakończył się niepowodzeniem. Południowokoreańskie władze wojskowe podkreślają, że pociski wystrzelone z łodzi podwodnych stanowią szczególne zagrożenie dla stabilności w regionie, bo są trudniejsze do monitorowania.

Dowództwo Sił Strategicznych USA (USSTRATCOM) poinformowało w wydanym oświadczeniu, że pocisk balistyczny KN-11, wystrzelony z okrętu podwodnego przy porcie Sinpo na wschodnim wybrzeżu Korei Płn., "według wszelkich przesłanek spadł do Morza Japońskiego".

Z kolei Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) zapewniło, że pocisk nie stanowił zagrożenia dla Ameryki Północnej.

Kolejny test, przeprowadzony przez Pjongjang mimo wydanego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ całkowitego zakazu tego rodzaju prób, został stanowczo potępiony przez Stany Zjednoczone i Japonię.

df1ns0v

Departament Stanu USA zaapelował do władz w Pjongjangu, by "powstrzymały się od dalszego podsycania napięć w regionie" oraz "skoncentrowały się na konkretnych krokach wiodących do wypełnienia (przez Koreę Płn.) zobowiązań na arenie międzynarodowej".

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział, że wystrzelenie pocisku to "jednoznaczne kwestionowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ". - Powinniśmy stanowczo potępić przeprowadzenie próby z pociskiem (przez Pjongjang), jednocześnie współpracując ze społecznością międzynarodową - podkreślił szef rządu w Tokio. Dodał, że pocisk nie stanowił poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa jego kraju.

Kolejne wystrzelenie pocisku w Korei Płn. nastąpiło niecałe 3 tygodnie po tym, jak 22 czerwca ze wschodniego wybrzeża wystrzelone zostały dwa pociski balistyczne typu Musudan; pierwszy upadł zaraz po odpaleniu w pobliżu linii brzegowej, drugi pokonał dystans ok. 400 km i wpadł do Morza Japońskiego. Kilka przeprowadzonych w kwietniu i maju prób z tym pociskiem zakończyło się fiaskiem. Jak twierdzą przedstawiciele władz USA i Korei Południowej, w kwietniu Korea Płn. testowała rakietę Musudan trzykrotnie.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

df1ns0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df1ns0v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj