We Włoszech powraca antysemityzm
We Włoszech coraz częściej dochodzą do głosu
przejawy antysemityzmu - pisze w obszernym raporcie
dziennik "La Repubblica". Podkreśla, że jest to szczególnie
widoczne przy okazji propalestyńskich manifestacji.
Gazeta wylicza incydenty ostatnich dni: swastyki na murach synagogi we Florencji, gdzie podłożono również ładunek wybuchowy, hitlerowskie antysemickie hasła w Rzymie, okrzyki na stadionach, ulotki w Modenie nawołujące do zniszczenia Izraela.
Takich przypadków jest coraz więcej - twierdzi publicysta gazety Paolo Rumiz w tekście zatytułowanym: "Antysemita, który żyje wśród nas". Zauważa, że na antyizraelskich plakatach i transparentach podczas demonstracji w związku z walkami w Strefie Gazy, stawiano "przerażający znak równości" między gwiazdami Dawida i swastykami, Izrael łączono z nazizmem, a Żydzi przedstawiani byli jako "strażnicy w nowych obozach, mordercy niewinnych".
Rumiz zwraca uwagę, że takie opinie, wyrażane są nie tylko podczas manifestacji, ale także wśród zwykłych Włochów, a dawne stereotypy, uprzedzenia i resentymenty powracają do powszechnej świadomości. "La Repubblica" odnotowuje, że niechęć wobec Żydów, posunięta niekiedy aż do nazistowskiej ideologii, panuje w różnych środowiskach - zarówno wśród radykalnej, propalestyńskiej skrajnej lewicy, jak i skrajnej prawicy, społecznościach muzułmańskich imigrantów, a także ultrakatolików. Do eksplozji najgorszego antysemityzmu dochodzi w Internecie.
"W kraju, w którym w gazetach panuje moda na polowanie na imigrantów, a premier może spokojnie określić Baracka Obamę jako 'opalonego', zaś faszyzm jako głupstwo, może zdarzyć się także to" - konstatuje rzymski dziennik.