Trwa ładowanie...
d2r8860

We Francji zatrzymano członków gangu werbującego kobiety na wojnę w Syrii

Szef MSW Francji Bernard Cazeneuve poinformował o zatrzymaniu pięciu osób podejrzanych o przynależność do gangu, który werbował młode kobiety na wojnę w Syrii, gdzie miały one dołączyć do dżihadystów. Według źródeł sądowych zatrzymano sześć osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzułmanki we Francji
Muzułmanki we Francji (AFP, Fot: Denis Charlet)
d2r8860

Do zatrzymań doszło we wtorek i środę w rejonie Lyonu - powiedział minister spraw wewnętrznych. Źródła sądowe, cytowane przez AFP, informują o zatrzymaniu sześciu osób, w tym dwóch niepełnoletnich.

Wcześniej źródła w policji podały, że zatrzymano trzech mężczyzn i kobietę będącą siostrą jednego z nich. Wszyscy są podejrzani o przynależność do gangu rekrutującego kandydatki do udziału w dżihadzie.

Obywatele Francji - kobiety i mężczyźni - są najliczniejszą grupą wśród dżihadystów przybywających do Syrii z państw europejskich. Według władz w Paryżu około 930 francuskich obywateli wyjechało z kraju, by w Iraku i Syrii przyłączyć się do bojowników z Państwa Islamskiego.

d2r8860

Jak powiedział Cazeneuve w niedzielę, z danych MSW wynika, że obecnie w obu tych krajach przebywa 350 osób z Francji, w tym 60 kobiet, a ogółem 36 osób zginęło. Podróż na obszary objęte konfliktami uniemożliwiono co najmniej 70 osobom.

W kwietniu władze Francji ogłosiły podjęcie walki z wyjazdami do Syrii młodych ludzi, będących potencjalnymi dżihadystami, m.in. przez zachęcanie rodziców, by zawiadamiali policję, jeśli mają wątpliwości co do zamiarów swych dzieci.

d2r8860

Podziel się opinią

Share
d2r8860
d2r8860
Więcej tematów