Trwa ładowanie...

We Francji powstanie ochotnicza Gwardia Narodowa w reakcji na zamachy

• We Francji powstanie Gwardia Narodowa
• Będzie to formacja złożona z ochotników. Ma pomóc w pracy służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w kraju po serii zamachów terrorystycznych
• Do 2018 roku gwardia ma liczyć 84 tysiące osób

We Francji powstanie ochotnicza Gwardia Narodowa w reakcji na zamachyŹródło: PAP/EPA, fot: Lucas Dolega
d2pzmqz

Gwardia Narodowa będzie zbudowana na podstawie istniejących już korpusów rezerwy różnych formacji: policji, żandarmerii, wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Gwardziści mają wykonywać różne zadania: od patrolowania ulic, przez zabezpieczenie imprez masowych po funkcje administracyjne.

Prezydent Francji Francois Hollande mówił kilkakrotnie o rozwoju obecnych korpusów rezerwy różnych formacji, które miałyby pomóc zwiększonym siłom policji, żandarmerii i wojska zmobilizowanym w ub. roku do ochrony porządku i bezpieczeństwa na całym terytorium kraju. Pierwszy raz o Gwardii Narodowej prezydent wspomniał w przemówieniu do połączonych izb parlamentu po zamachach z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób.

W odpowiedzi na zagrożenie terrorystyczne ulic francuskich miast pilnuje 53 tysięcy policjantów, 36 tysiecy żandarmów i 10 tysięcy żołnierzy, a także część rezerwistów różnych formacji zbrojnych, których w sumie obecnie jest 63 tysiące.

d2pzmqz

W lipcu francuski prezydent skierował apel do obywateli, aby ochotniczo wstępowali do różnych korpusów rezerwy. Zasadniczo są one otwarte dla wszystkich zdrowych kobiet i mężczyzn mających francuskie obywatelstwo.

Gwardia Narodowa, oddzielna od wojska formacja zbrojna, istniała we Francji od 1789 do 1872 roku i zasłużyła się między innymi udziałem w różnych rewolucjach, jakie przetoczyły się przez ten kraj.

d2pzmqz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pzmqz
Więcej tematów