Trwa ładowanie...

Wdowy chcą zaskarżyć państwo. Nie podoba im się nowe świadczenie

Renta wdowia to program, który wejdzie w życie od przyszłego roku. Nie wszystkim się jednak on podoba. Część wdów zapowiada skargę do Komisji Europejskiej i wniosek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Przekonują, że program dyskryminuje niektóre osoby.

Renta wdowia była jedną z obietnic rządowej koalicjiRenta wdowia była jedną z obietnic rządowej koalicjiŹródło: GETTY, fot: SOPA Images
d2jzg8s
d2jzg8s

Obecnie po śmierci małżonka, wdowa lub wdowiec muszą zdecydować: czy chcą pobierać swoje świadczenie, czy też tzw. rentę rodzinną, wynoszącej maksymalnie 85 proc. emerytury zmarłej osoby. Wdowia renta umożliwi pobieranie dwóch świadczeń, choć jedno z nich będzie tylko częściowe.

Część rozwiązań rządowych nie spodobała się wdowom i wdowcom. Przede wszystkim - na wdowią rentę można liczyć, jeśli ktoś stracił małżonka najwcześniej pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jeśli bliska osoba umarła komuś w młodszym wieku, to z takiego programu nie skorzysta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hołownia dla WP. Mówi o "systemie łamania prawa wyborczego" przez PiS

Część osób jest też urażona, że wdowie renty będą finansowane z Funduszu Rentowego, który jest zasilany ze składek obecnie pracujących osób.

d2jzg8s

Wdowy chcą zaskarżyć państwo

Jak podaje "Fakt", część osób zamierza o sprawie renty wdowie zawiadomić międzynarodowe instytucje.

- Obecnie wysyłamy skargi do KE o naruszenie prawem krajowym Karty Praw Podstawowych (w zakresie dyskryminacji i prawa majątkowego), będziemy kierować wnioski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - mówi informatorka "Faktu".

Czytaj więcej:

Źródło: "Fakt"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jzg8s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jzg8s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj