Ważniejsze prawo unijne
Jeżeli polskie przepisy są sprzeczne z
regulacjami unijnymi, podatnik może je pominąć i stosować się do
norm wspólnotowych - obwieszcza "Rzeczpospolita" w oparciu o
najnowsze orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w
Warszawie.
Dotyczyło ono spółki General Electric Polska, która zażądała zwrotu niesłusznie jej zdaniem płaconego podatku VAT od usług inżynierskich wykonywanych dla firm unijnych.
Odbiorcy usług mieli siedziby za granicą i to właśnie tam, w myśl przepisów UE, do których Polska powinna była dostosować swoje ustawodawstwo, miały być opodatkowane usługi realizowane przez polską firmę. Takie dostosowanie polskiego prawa nastąpiło jednak z opóźnieniem, więc General Electric Polska wystąpił o zwrot niesłusznie pobranego podatku. Spotkał się jednak z odmową.
Wydając wyrok Wojewódzki Sąd Administracyjny pierwszy raz w sprawie podatkowej wyraźnie wskazał na prawo polskiej firmy do skorzystania z regulacji unijnej. Można pominąć polskie prawo jeśli jest ono niezgodne z VI dyrektywą UE. Sąd zgodził się z argumentem, że przy takiej rozbieżności, prymat przed ustawodawstwem krajowym mają normy wspólnotowe. Wynika to zarówno z traktatu o przystąpieniu Polski do UE, który ratyfikowaliśmy, jak i z polskiej konstytucji. (PAP)