Od teraz bilety bez miejscówek. Szykuje się rewolucja w PKP
Spółka PKP Intercity wprowadziła istotne zmiany zarówno na dłuższych, jak i krótszych trasach. Zniesiono obowiązek rezerwacji miejsc. To z jednej strony ma być ułatwienie dla podróżnych. Z drugiej oznacza, że liczba pasażerów w niektórych pojazdach może przekroczyć 100 proc. Nowością jest też dopłata do miejscówki dla osób, posiadających bilety okresowe.
20.06.2024 | aktual.: 20.06.2024 17:07
"Wraz ze zmianą rozkładu jazdy od 9 czerwca PKP Intercity wprowadziło zmiany w obowiązku rezerwacji miejsc w wybranych pociągach. Zniesienie dotychczasowych zasad przyniesie udogodnienia zwłaszcza dla pasażerów korzystających z przejazdów na długich odcinkach"- czytamy na stronie przewoźnika.
Fakultatywna rezerwacja dotyczy pociągów zestawionych ze składów zespolonych Flirt, ED-74 i spalinowych zespołów trakcyjnych, a także w pojazdach TLK, IC i EIC zestawionych ze składów wagonowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co oznacza to w praktyce? Jak wyjaśnia Portal Samorządowy, pasażer, który kupi tańszy bilet będzie mógł zająć każde wolne miejsce, do czasu zgłoszenia się osoby z rezerwacją.
Ta decyzja wpływa też na obłożenie. Liczba pasażerów w niektórych pojazdach może przekroczyć 100 proc.
Te zapowiedzi wzbudziły konsternację podróżnych. Państwowy przewoźnik wszystkie ważne informacje opublikował więc m.in. na swoim profilu w serwisie X.
Bilety okresowe bez gwarancji miejsca
Okazuje się, że dotychczasowe zasady, w tym obowiązek zabukowania miejsca oraz jego nieodpłatność, prowadziły do sytuacji, w której miejsca były rezerwowane przez osoby posiadające bilety okresowe, ale w praktyce często nikt z nich nie korzystał.
To z kolei uniemożliwiało innym podróżnym skorzystanie z przejazdu. Ten problem dotyczył zarówno dłuższych, jak i krótszych tras.
Od teraz uruchomiono opłatę wysokości 3 zł za rezerwację miejsca do biletów okresowych przy przejazdach pociągami TLK, IC oraz EIC, natomiast w przejazdach ze składami ED161 (Dart) rezerwacja nadal będzie obowiązkowa.
Wakacyjny rozkład jazdy
Od 9 czerwca obowiązuje wakacyjny rozkład jazdy. Przewoźnik uruchamia codziennie 454 pociągi, czyli o 31 więcej niż w ubiegłym roku. Co ciekawe, pociągi Pendolino z Warszawy do Gdańska jeżdżą w tym sezonie w rekordowym czasie 2 godzin 25 minut.
Czytaj również:
Źródło: PKP Intercity/Portal Samorządowy/WP