Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Ważne orędzie prezydenta. Temat wystąpienia może wielu zaskoczyć

Prezydent Andrzej Duda wygłosi we wtorek orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym. W teorii ma ono dotyczyć upamiętnienia marszałka Józefa Piłsudskiego. Posłowie opozycji twierdzą jednak, że może być to element "wielkiej walki w PiS".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Politycy opozycji oceniają, że prezydent "potrzebuje złapać podmiotowość".
Politycy opozycji oceniają, że prezydent "potrzebuje złapać podmiotowość". (East News)

Zgromadzenie Narodowe to organ konstytucyjny, który zwoływany jest niezwykle rzadko. Składa się z posłów (460) oraz senatorów (100) obradujących wspólnie i od 1989 roku w Polsce odbyło się tylko 16 takich posiedzeń. Zazwyczaj dotyczą one przyjęcia przysięgi od nowo wybranego prezydenta, ale w ważnych przypadkach mogą być zwoływane w celu wysłuchania orędzia głowy państwa.

Tym razem w uzasadnieniu napisano, że powodem jest 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. "Jednego z ojców polskiej niepodległości, żołnierza i męża stanu, którego osoba i dokonania uznawane są za jedne z najważniejszych symboli odrodzenia niepodległej Polski w 1918 roku" - czytamy.

Okolicznościowe przemówienie może się zamienić w mocny głos ws. aktualnego sporu o reformę państwa

Politycy opozycji nie mają jednak złudzeń, że wystąpienie będzie dotyczyć czegoś jeszcze. Ich zdaniem, od momentu prezydenckich wet ws. reformy sądownictwa, prezydent jest spychany przez Prawo i Sprawiedliwość do "politycznej defensywy". Za wszelką cenę musi więc próbować pokazywać się jako najważniejsza osoba w państwie. - Pan prezydent, jak powietrza potrzebuje dzisiaj złapać podmiotowość - mówi WP Witold Zembaczyński (Nowoczesna). - Będzie chciał pokazać, że znaczy więcej niż ilustruje to tak chętnie oglądane "Ucho Prezesa" i może to być sposobność do wytłumaczenia się z sytuacji, w której prezydent wetuje ustawy o KRS i SN. Sądzę, że może to wplątać w swoje wypowiedzi - dodaje.

ZOBACZ WIDEO: Prezydent jakiego nie znacie – kilka ciekawostek na temat Andrzeja Dudy

Zdaniem Zembaczyńskiego, upamiętnienie urodzin marszałka Piłsudskiego, to również ważny element polityki historycznej PiS. - Ta data jest istotna z punktu widzenia kształtowania postaw obywatelskich i tak zwanej polityki godnościowej - zaznacza poseł. Jego zdaniem, w ostatnich latach rząd podważył wiele autorytetów i dlatego musi dbać o tych, których uznaje i uważa za godnych upamiętniania.

Arłukowicz: prezydent czuje, że jego pozycja polityczna słabnie

Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej podkreśla z kolei, że w "PiS wciąż toczy się wielka wewnętrzna walka", w której Andrzej Duda musi próbować jakoś się odnaleźć. - Prezydent próbował upodmiotowić się stawiając weto, a okazało się, że mimo obietnic, przechodzą ustawy bardzo podobne do pierwotnej wersji. Myślę, że czuje, że traci poparcie w partii, a jego pozycja polityczna słabnie - uważa poseł. - To orędzie będzie jednym z elementów sporu wewnątrz PiS, ale moim zdaniem, prezydent nic w ten sposób nie ugra – dodaje Arłukowicz.

Mimo widocznego sporu na linii pałac prezydencki - Nowogrodzka, część posłów PiS ma nadzieję, że orędzie będzie szansą na poprawę relacji. - Liczę na ważne wystąpienie, które pomoże nam w dalszej pracy nad "dobrą zmianą" - ocenia Anna Sobecka, posłanka partii Jarosława Kaczyńskiego. Marek Ast (PiS) dodaje, że oprócz okolicznościowego orędzia, nie wyklucza nawiązań między innymi do palącego sporu wokół reformy Sądu Najwyższego i KRS. – Jesteśmy w okresie ważnych zmian i zapewne pan prezydent powie parę zdań na ten temat. To bardzo ważna sprawa, dlatego nie wykluczam, że pojawi się w tym przemówieniu – stwierdza. Zapewnia, że sam jest ciekaw słów, które padną i oczywiście pojawi się w parlamencie, by wysłuchać ich osobiście.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów