Trwa ładowanie...
dwjhw0p

Ważne odkrycie na Westerplatte. Szczątki trzech osób

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zdradziło, że na terenie Westerplatte dokonano kolejnych przełomowych odkryć. Oprócz szczątków ludzkich natrafiono także na fragmenty amunicji i wojskowych mundurów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Westerplatte. Prace archeologiczne koło cmentarzyka obrońców.
Westerplatte. Prace archeologiczne koło cmentarzyka obrońców. (East News)
dwjhw0p

Przypomnijmy, że sprawa jest przełomowa, bo takich odkryć w Gdańsku nie było od 1963 roku. Natomiast w ostatnich tygodniach archeolodzy oraz przedstawiciele ministerstwa kultury informują już o kolejnym sukcesie.

Tym razem natrafiono na szczątki trzech osób. - Przy szczątkach znajdowały się fragmenty amunicji strzeleckiej polskiej produkcji, hak mundurowy, fragmenty munduru oraz pas z zamocowanym na nim bagnetem - podkreśliła Hanna Mik z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

dwjhw0p

Co ważne, szczątki znaleziono na głębokości około metra poniżej poziomu gruntu. Znów potwierdzono, że ciała należały zapewne do żołnierzy polskich poległych w Wartowni nr 5. Oznacza to, że podczas trwających obecnie badań odnaleziono już łącznie siedem ludzkich szkieletów zachowanych w całości bądź fragmentarycznie.

Na pierwszy z nich natrafiono pod koniec września. - Wszystko wskazuje na to, że jest to jeden z obrońców Westerplatte z 1939 r. - mówił dziennikarzom wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin (PiS).

WIDEO: Opozycja informuje Radę Europy. Rzecznik A. Dudy: to haniebne

- Są to prawdopodobnie ofiary bombardowania wartowni numer 5, którego lotnictwo niemieckie dokonało 2 września 1939 r., czyli drugiego dnia walk – zaznaczył polityk Prawa i Sprawiedliwości.

dwjhw0p

Ministerstwo kultury zapewniało, że odnalezione szczątki zostaną przekazane Instytutowi Pamięci Narodowej. To tam na podstawie specjalistycznych badań genetycznych eksperci spróbują ustalić, kim dokłądnie były ofiara bombardowań.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwjhw0p

Podziel się opinią

Share

dwjhw0p

dwjhw0p
Więcej tematów