USA rozwiązują ręce Ukrainie. "Mogą zestrzelić samoloty"

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przyznał, że zgoda na atakowanie rosyjskich pozycji amerykańską bronią nie dotyczy tylko okolic obwodu charkowskiego. Co więcej, Ukraińcy mogą również używać systemów obrony powietrznej z USA do zestrzeliwania rosyjskich samolotów, atakujących Ukrainę z terenu Rosji.

Ważna decyzja USA. Rosjanie muszą się mieć na baczności
Ważna decyzja USA. Rosjanie muszą się mieć na baczności
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
oprac. BAR

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, pytany w rozmowie z telewizją PBS o zasięg porozumienia z Ukraińcami, dotyczącego użycia amerykańskiej broni do ataków, odparł, że "rozciąga się ono na wszystkie tereny, gdzie rosyjskie siły przekraczają granicę z rosyjskiej strony na ukraińską, by spróbować zająć więcej ukraińskiego terytorium".

Początkowo Biały Dom informował, że Ukraina może razić cele głównie w okolicach regionu charkowskiego, gdzie wojska rosyjskie prowadzą ofensywę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Portrety Putina na ulicach Korei Północnej. Dyktator Rosji z wizytą w Pjongjangu

Doradca prezydenta Joe Bidena dodał, że wstępne informacje wskazują, że Rosjanie przygotowują się także do ataku na Sumy.

"Tu chodzi o zdrowy rozsądek"

- Tu nie chodzi o geografię. Tu chodzi o zdrowy rozsądek. Jeśli Rosja atakuje lub przygotowuje się do ataku ze swojego terytorium na Ukrainę, to ma sens, by pozwolić Ukrainie odpowiedzieć przeciwko siłom, które ostrzeliwują je zza granicy - zaznaczył Sullivan.

Pytany, dlaczego pozwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji dotyczy tylko regionów przygranicznych, doradca prezydenta zaznaczył, że Ukraina może też używać amerykańskich systemów obrony powietrznej do zestrzeliwania bombardujących ją samolotów wewnątrz rosyjskiej przestrzeni.

Rozszerzenie działań na okolice Sum potwierdził w środę również dyrektor ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Michael Carpenter, który stwierdził, że celem tego podejścia jest "niedopuszczenie, by Rosja posiadała de facto schronienie po swojej stronie granicy".

Trump zerwie porozumienie z Ukrainą?

W wywiadzie dla PBS Sullivan przyznał, że podpisane przez USA i Ukrainę 10-letnie porozumienie o bezpieczeństwie mówiące o zapewnieniu amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy może zostać zerwane przez Donalda Trumpa, jeśli ten wygra listopadowe wybory prezydenckie.

- W życiu i w szczególnie w demokracji nie ma nigdy żadnych absolutnie pewnych gwarancji. Rzeczy mogą się zmienić, przywódcy mogą się zmienić, sytuację mogą się zmienić - powiedział Sullivan.

Źródło artykułu:PAP
wojna w Ukrainierosjausa

Wybrane dla Ciebie

Wyłączono komentarze

Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski