Watykan: zakończono śledztwo ws. Paetza
W Watykanie zakończono rozpatrywanie sprawy arcybiskupa Paetza - wynika z nieoficjalnych informacji przekazanych PAP przez anonimowe źródła w Stolicy Apostolskiej.
22.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W środowym wydaniu włoski dziennik La Repubblica napisał, że inspektorzy Stolicy Apostolskiej, którzy badali w Polsce sprawę arcybiskupa Juliusza Paetza, oskarżonego o molestowanie seksualne kleryków i księży, doszli do przekonania, że brak jest konkretnych dowodów, by go oskarżyć.
Powołując się na opinię jednego ze współpracowników papieża dziennik poinformował, że abp Paetz otrzyma najwyżej naganę za niektóre ze swoich zachowań.
W liście do kapłanów na Wielki Czwartek papież wspomniał o wstrząsającej Kościołem sprawie molestowania seksualnego przez księży. Użył sformułowania poważne zgorszenie.
Pisząc o grzechach popełnionych przez niektórych kapłanów papież podkreślił, że Kościół wyraża troskę o ofiary i czyni wysiłki, aby zareagować zgodnie z prawdą i sprawiedliwością na każdą bolesną sytuację.
Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że można usilnie poprosić biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu.
Zgodnie z praktyką Stolicy Apostolskiej, po przedłożeniu przez biskupa rezygnacji, papież rozpatruje ją, wyznaczając ewentualnie następcę lub też podejmując decyzję o tymczasowym zarządzie danej diecezji.
Abp Paetz zaprzecza stanowczo opublikowanym w prasie zarzutom o molestowanie seksualne kleryków i księży. Media informowały, że o skłonnościach homoseksualnych hierarchy wiadomo było od co najmniej dwóch lat, a w sprawie tej bezskutecznie interweniowali księża i osoby świeckie.
Jesienią ub. r. sprawę badała w Poznaniu specjalna komisja Stolicy Apostolskiej. Komisja przesłuchała kilkadziesiąt osób.
Na Wielki Czwartek abp Paetz zaprosił kapłanów archidiecezji poznańskiej na spotkanie.
Pragnę wspólnie z moimi braćmi w kapłaństwie - księżmi diecezjalnymi i zakonnymi - koncelebrować Najświętszą Eucharystię, w czasie której odnowimy przyrzeczenia kapłańskie. W tym doniosłym spotkaniu nic nie powinno nam stanąć na przeszkodzie - napisał metropolita poznański w liście do księży, wystosowanym na początku marca. (and)