Watykan wydał stanowisko ws. usunięcia macicy. Zatwierdził je papież Franciszek
Stolica Apostolska uznała histerektomię, czyli usunięcie macicy, za moralnie uprawnioną w sytuacji, gdy narządy rodne nie są w stanie chronić płodu do chwili porodu, czyli pełnić swojej naturalnej funkcji prokreacyjnej. Nowe stanowisko przedstawiła Kongregacja Nauki Wiary.
03.01.2019 17:09
Opinię zaaprobował papież Franciszek i nakazał ją opublikować. Watykan zaznacza jednak, że przeprowadzona w określonej sytuacji histerektomia nie ma nic wspólnego ze sterylizacją, która zgodnie z nauką Kościoła katolickiego pozostaje niedopuszczalna.
Od 1993 roku, kiedy Stolica Apostolska po raz ostatni wypowiedziała się na temat usunięcia macicy, do Kongregacji Nauki Wiary napłynęło wiele pytań związanych z histerektomią w sytuacjach, w których prokreacja jest niemożliwa. Na pytanie o to, czy kiedy macica znajduje się nieodwracalnie w stanie uniemożliwiającym prokreację, a lekarze mają pewność, że ewentualna ciąża zakończyłaby się poronieniem, dopuszczalne jest usunięcie organu, dykasteria watykańska udzieliła odpowiedzi twierdzącej.
Watykan stwierdził, że w przypadku, gdy "narodziny żywego płodu są biologicznie niemożliwe" stajemy w sytuacji, w której wydanie na świat żywego potomstwa jest nieosiągalne". Dlatego też inicjatywy lekarzy nie można zatem uznać za "antyprokreacyjną".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl