Trwa ładowanie...
d1nsm9n

Watykan: UNHCR obraziło ludzką godność

Watykan skrytykował w czwartek ONZ-owską agencję ds. uchodźców, mówiąc, że wydany przez nią poradnik dla uchodźców o zdrowiu i życiu płciowym obraża godność człowieka. Zdaniem Watykanu, poradnik wydany przez Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i kilkoma organizacjami pozarządowymi zawiera treści godzące w godność człowieka, publikacja promuje bowiem brak odpowiedzialności w stosunkach intymnych, a także aborcję.

Share
d1nsm9n

Poradnik UNHCR, który po raz pierwszy wydano w roku 1999, zawiera, zdaniem Watykanu, antywartości, godzące w godność najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych ludzi. W watykańskim dokumencie skrytykowano m.in. sugestię stosowania - w przypadku gwałtu - tzw. pigułki "dzień po", która, uważana za awaryjny środek antykoncepcyjny, jest w rzeczywistości, jak pisze Watykan, "chemiczną aborcją".

Skrytykowano także sugerowaną w poradniku jako forma antykoncepcji sterylizację, pisząc, iż zabieg ten jest często przeprowadzany w biednych krajach bez informowania pacjentów o jego nieodwracalnych skutkach.

Dokument Watykanu zarzuca autorom poradnika promowanie indyferentnego stosunku do pozamałżeńskich kontaktów seksualnych i homoseksualizmu, których Kościół zabrania. W dokumencie napisano, że księża pracujący z uchodźcami muszą bardzo ostrożnie podchodzić do zawartych w poradniku uwag na temat młodzieży. Miast być wychowywani ku prawdziwej miłości w przyszłym małżeństwie i rodzinie, chłopcy i dziewczęta są wprowadzani w świat indywidualistycznej, nie niosącej żadnych zobowiązań przyjemności seksualnej, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii HIV i AIDS - napisano w watykańskim dokumencie.

Watykan uważa, że poradnik UNHCR nie jest najbardziej odpowiednim instrumentem nauczania dorosłej, odpowiedzialnej seksualności. UNHCR nie skomentował watykańskiego dokumentu. (kar)

d1nsm9n

Podziel się opinią

Share
d1nsm9n
d1nsm9n
Więcej tematów