Trwa ładowanie...
d19ulx2

Watykan podjął decyzję ws. kard. Henryka Gulbinowicza

Watykan zajął się sprawą kard. Henryka Gulbinowicza. Hierarcha kościelny był oskarżany o molestowanie seksualne. Został m.in. pozbawiony przywileju pochówku w katedrze i musi wpłacić pieniądze na rzecz ofiar nadużyć seksualnych.
Share
Watykan zdecydował ws. kard. Henryka Gulbinowicza
Watykan zdecydował ws. kard. Henryka GulbinowiczaŹródło: PAP
d19ulx2

Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała w piątek komunikat dotyczący kard. Henryka Gulbinowicza. Stolica Apostolska przeprowadziła dochodzenie ws. duchownego i przeanalizowała zarzuty dotyczące jego przeszłości.

Watykan podjął następujące decyzje. Kard. Gulbinowicz:

  • ma zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym,
  • ma zakaz używania insygniów biskupich,
  • zostaje pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze.
d19ulx2

Duchowny musi również wpłacić "odpowiednią sumę pieniędzy" jako darowiznę na działalność Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich.

Zobacz też: Wybory w USA. Radosław Sikorski zwraca uwagę na ciekawe podobieństwo do Polski

"Trzęsienie ziemi. Tak można określić decyzje Stolicy Apostolskiej zakomunikowane dziś przez nuncjaturę apostolską w sprawie kard. Gulbinowicza" - skomentował sytuację publicysta Tomasz Terlikowski.

d19ulx2

Kard. Henryk Gulbinowicz był oskarżany o molestowanie seksualne. Przemysław Kowalczyk w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że do kontaktu między nimi doszło, gdy miał 14 lat.

Źródło: nuncjatura.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19ulx2

Podziel się opinią

Share
d19ulx2
d19ulx2
Więcej tematów