Watykan chce działać w sprawie nadużyć seksualnych. Kościół w obliczu reformacji?
Watykan: Kościół mogą czekać zmiany jak w czasach reformacji. Powodem nadużycia seksualne księży.
14.09.2018 11:09
Watykan już nie ukrywa, że z nadużyciami seksualnymi wśród księży zmaga się Kościół katolicki na całym świecie. Możliwe są wstrząsy na miarę reformacji. Na jaw wychodzić oraz więcej skandali pedofilskich. Papież Franciszek chce interweniować. Wiadomo, że w środę wyznaczył już termin spotkania szefów episkopatu całego świata.
Watykan przerywa milczenie
Zagadnienie konsekwencji nadużyć seksualnych wśród księży na świecie, będą omawiane przez biskupów w dniach od 21 do 24 lutego w Watykanie. Pewne jest to, że sprawy nie da się już przemilczeć. Od momentu ujawnienia raportu dotyczącego nadużyć w niemieckim Kościele obejmujących lata 1946-2014 wybuchła istna burza. Ordynariusz Trewiru bp Stehpan Ackermann jest pełnomocnikiem episkopatu Niemiec ds. nadużyć seksualnych. W swojej wypowiedzi oznajmił, że Kościół ma świadomość z rozmiarów nadużyć seksualnych, które potwierdziły wyniki raportu. Jest to dla niego
„przygnębiające i zawstydzające”.
Zdania są podzielone
Przewodniczący organizacji ofiar „Eckiger Tisch” Matthias Katsch sądzi, że raport ukazuje jedynie fragment rzeczywistości. Podkreśla, że brakuje rozmów z ofiarami, wiele akt zniszczono, a dużo przypadków nie zostało odpowiednio udokumentowanych. Apelował też do polityków i społeczeństwa z prośbą o utworzenie podstawy prawnej do założenie niezależnej i profesjonalnej komisji śledczej.
Należy zaznaczyć, że według autorów 350-stronnicowego raportu doszli dno wniosku, iż odsetek księży, którzy dopuścili się nadużyć (5%) jest zdecydowanie większy od żonatych i stałych diakonów (1%).
Braki w wykształceniu
O wynikach raportu wie również watykańska komisja ds. ochrony dzieci i młodzieży w Centrum Ochrony Dzieci na Papieskim Uniwersytecie Gregoriana w Rzymie. Centrum od utworzenia w 2012 roku przeprowadziło już ponad 250 szkoleń dla księży i biskupów z całego świata. Stworzyło również specjalne forum dla ofiar. Mimo wszystko większość duchowieństwa niezbyt chętnie bierze udział w dokształcaniu.
Kwestia celibatu
W kręgach watykańskich mówi się, że wkrótce może nastąpić przełom w kwestii celibatu. Najpóźniej w październiku 2019 roku na synodzie ds. Amazonii, papież może wyrazić zgodę na wyświęcanie viri probati – sprawdzonych, żonatych, zaangażowanych katolików, którzy mogliby kierować parafiami w dżungli w Amazonii.
Mimo głośnych obietnic popraw w Watykanie coraz głośniej mówi się o nadużyciach seksualnych, a kurs papieża Franciszka i jego krytyka mentalności klerykalnej zderzyła się ze sprzeciwem konserwatystów. Wiele duchownych chciałoby nawet zdyskredytować papieża.