Trwa ładowanie...

Watykan. Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z papieżem. Franciszek z zaproszeniem do Gdańska

Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Prezydent Gdańska przekazała mu zaproszenie na 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Share
Watykan. Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z papieżem. Franciszek z zaproszeniem do Gdańska
Źródło: PAP
d31112t

Aleksandra Dulkiewicz opublikowała zdjęcie z placu św. Piotra w Watykanie na Twitterze.

"Wzruszające spotkanie z papieżem Franciszkiem ⁦po audiencji generalnej. Zaproszenie do Gdańska na 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych wręczone i przyjęte życzliwie..." - czytamy w poście.

d31112t

Przypomnijmy: 8 sierpnia 1980, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, działaczkę antykomunistyczną Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy w Stoczni Gdańskiej. To doprowadziło do wywołała 14 sierpnia strajku, w czasie którego powstał NSZZ "Solidarność".

Andrzej Duda kontra Szymon Hołownia. Tomasz Siemoniak komentuje sondaż dla WP

Porozumienia podpisano w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. Zawarcie porozumień przez władze PRL z komitetami strajkowymi (także w Szczecinie, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej) oraz powstanie Solidarności stało się jednocześnie początkiem przemian 1989 r.: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31112t

Podziel się opinią

Share
d31112t
d31112t
Więcej tematów