Trwa ładowanie...

Waszczykowski: deklaracja NATO-Rosja z 1997 roku już nie obowiązuje

• Waszczykowski w Monachium: deklaracja NATO-Rosja z 1997 roku już nie obowiązuje
• "Wtedy chodziło jedynie o ubezpieczenie, teraz musimy myśleć o teraźniejszości"
• "Polska nie prosi o przywileje, ale o równe traktowanie"

Share
Waszczykowski: deklaracja NATO-Rosja z 1997 roku już nie obowiązuje
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d49et23

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział w Monachium, że decyzje podjęte w 2014 roku na szczycie NATO w Newport nie wystarczą do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. Jego zdaniem deklaracja NATO-Rosja z 1997 roku już nie obowiązuje.

- Wtedy chodziło jedynie o ubezpieczenie, teraz musimy myśleć o teraźniejszości, o tym, jak za pomocą naszej obecności odstraszać, jak możemy zademonstrować naszą wolę, że rzeczywiście chcemy chronić naszą wschodnią flankę - powiedział szef polskiej dyplomacji podczas dyskusji o przyszłości NATO na 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

d49et23

Waszczykowski wyjaśnił, że deklaracja z 1997 roku dotyczyła dwóch kwestii. Jedną z nich był zakaz rozmieszczania na terytorium nowych krajów NATO oddziałów i instalacji wojskowych. - Ta część deklaracji przestała obowiązywać - podkreślił minister.

Jego zdaniem, deklaracja została wydana "w zupełnie innej politycznej sytuacji", kiedy inna była Rosja, inna była też sytuacja bezpieczeństwa. Zastrzegł, że druga część deklaracji dotycząca kanałów komunikacyjnych z Rosją powinna nadal obowiązywać.

Waszczykowski zaznaczył, że Polska "nie prosi o przywileje, lecz o równe traktowanie w NATO". Jak podkreślił, zachodnia część Sojuszu jest broniona przez wojsko i instalacje wojskowe, natomiast Europa Środkowa, czyli flanka wschodnia "dysponuje niższym statusem bezpieczeństwa". - Musimy doprowadzić do równouprawnienia - postulował minister.

d49et23

Podziel się opinią

Share
d49et23
d49et23
Więcej tematów