PolskaWassermann: nie miałem wiedzy w sprawie afery gruntowej

Wassermann: nie miałem wiedzy w sprawie afery gruntowej

Były minister-koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann (PiS) zeznał przed komisją śledczą ds. nacisków, że nie miał konkretnych informacji na temat operacji CBA w związku z tzw. aferą gruntową. Podkreślił, że nie miał kompetencji, które by mu pozwalały na posiadanie szczegółowej wiedzy na ten temat.

Wassermann: nie miałem wiedzy w sprawie afery gruntowej
Źródło zdjęć: © wp.pl

Szef komisji Andrzej Czuma (PO) rozpoczynając przesłuchania Wassermanna podkreślił, że nie ma do świadka pytań. Zapytał jedynie czy jako minister-koordynator służb spotkał się z sytuacjami, "które wzbudziły jego niepokój". Wassermann odparł, że istnieje i istniał problem z "niedoprecyzowaniem regulacji" dotyczących służb specjalnych. "Prawo powinno być czytelne i nie budzić wątpliwości" - ocenił.

Pytania miał za to poseł, który wnioskował o przesłuchanie Wassermanna - Krzysztof Matyjaszczyk (Lewica). Chciał wiedzieć m.in. czy służby dzieliły się z nim wiedzą na temat nielegalnych nacisków w związku z tzw. aferą gruntową i przeciekiem z akcji CBA w tej sprawie. - Gospodarzem tego typu spraw jest prokurator. Nie ma tam miejsca dla ministra-koordynatora - podkreślił Wassermann. Dodał, że słusznie służby odmawiały mu szczegółowych informacji w tym zakresie.

Podkreślił, że miał wiedzę o tzw. aferze gruntowej i operacji CBA jedynie "w zakresie jaki był istotny dla bezpieczeństwa państwa". - Potrzebowałem wiedzieć, że tego typu zjawisko istnieje - zaznaczył Wassermann.

Komisja śledcza bada obecnie, czy nie doszło do nielegalnych nacisków w związku z tzw. aferą gruntową. Były szef CBA Mariusz Kamiński usłyszał w rzeszowskiej prokuraturze zarzut nadużycia uprawnień, kierowania nielegalnymi działaniami operacyjnymi CBA dotyczącymi właśnie tej afery. Według prokuratury nieprawidłowości mogły dotyczyć wręczenia łapówki osobom powołującym się na wpływy w resorcie rolnictwa i funkcjonariuszom publicznym oraz kierowania podrabianiem dokumentów i wyłudzeniem poświadczenia nieprawdy w oparciu o te dokumenty.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)