Trwa ładowanie...
02-12-2014 12:21

"Washington Post": Mołdawia mówi "nie" Putinowi. Czy on uszanuje jej wybór?

Po niedzielnych wyborach parlamentarnych 3,5-milionowa Mołdawia będzie kontynuowała kurs integracji z Unią Europejską, o ile prezydent Rosji Władimir Putin znowu nie ucieknie się do zbrojnej agresji - pisze "Washington Post".

Share
"Washington Post": Mołdawia mówi "nie" Putinowi. Czy on uszanuje jej wybór?Źródło: PAP/EPA, fot: Dumitru Doru
dpi0spk

"Putin jest biegły w wykorzystywaniu siły wojskowej, by przejąć kontrolę nad częściami sąsiednich państw, które uważa za znajdujące się pod władzą Kremla. Z kolei demokratyczne wybory go irytują" - podkreśla dziennik.

Pieniądze i broń z Rosji nie pomogły

Jak dodaje, w niedzielę Putin przegrał kolejne głosowane. Mimo zdecydowanej rosyjskiej kampanii, trzy prozachodnie ugrupowania zdobyły 45,5 proc. głosów w nowym parlamencie Mołdawii i będą mogły utworzyć koalicję rządową, a dwie prorosyjskie partie otrzymały 38,5 proc. głosów. "Nie było to niespodzianką. Oprócz dużej presji politycznej i gospodarczej ze strony Moskwy, rząd miał też nieszczęście być u władzy w czasie globalnego spowolnienia gospodarczego, a przez większą część ubiegłego roku przegrywał z opozycją w sondażach" - pisze "WP".

Liderzy powiązanej z Putinem Partii Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM) obiecali, że poprowadzą kraj do Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan, podczas gdy dotychczasowe władze zapowiadały, że będą opierać się na umowie stowarzyszeniowej zawartej w czerwcu z UE, która przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu oraz możliwość ruchu bezwizowego pomiędzy UE a Mołdawią.

dpi0spk

We wrześniu nagle pojawiła się inna prorosyjskiej partia Patria, na której czele stanął zagadkowy biznesem, który na wiece sprowadzał popularnych rosyjskich artystów i według komisji wyborczej otrzymał ponad 600 tys. dolarów z nielegalnych funduszy. Sąd Najwyższy Mołdawii zakazał Patrii udziału w wyborach, a założyciel ugrupowania uciekł do Rosji. Władze dokonały też obławy na sponsorowane przez Rosję organizacje pozarządowe, gdzie skonfiskowano broń i gotówkę.

Rosja zakręci kurek z gazem?

Według "WP" teraz "pytanie polega na tym, czy Putin uszanuje wybór Mołdawian". Dziennik przypomina, że Rosja już okupuje separatystyczne i zamieszkane przez ludność rosyjskojęzyczną Naddniestrze. Aby zastraszyć wyborców przedstawiciele rosyjskich władz grozili przed wyborami, że mogą podjąć dalsze kroki, by oddzielić Naddniestrze od Mołdawii. "Rosja promuje też separatyzm w innym regionie, Gagauzji, i dawała do zrozumienia, że może odciąć eksport gazu, od którego Mołdawia jest w dużym stopniu uzależniona" - podkreśla gazeta.

Przypomina, że zachodni przywódcy byli zdziwieni, gdy odpowiedzią Putina na prozachodnią rewolucję na Ukrainie było rozpoczęcie tajnej wojskowej inwazji Krymu i gdy Moskwa podżegała do zbrojnej rebelii na wschodzie Ukrainy. "Nie powinni być zdziwieni, jeśli podobna agresja rozpocznie się przeciwko Mołdawii. Przywódcy i wyborcy w tym kraju oparli się imperializmowi Putina; zachodnie rządy powinny być przygotowane, by zrobić to samo" - konkluduje "WP".

- W tym roku obywatele Mołdawii uzyskali prawo do bezwizowego wjazdu do strefy Schengen oraz podpisano umowę stowarzyszeniową z UE. Spotkało się to z wprowadzeniem przez Rosję sankcji gospodarczych. Jak się jednak okazuje, powyższe czynniki nie zmniejszyły znacząco popularności partii prorosyjskich.-wyjaśnia Bieliszczuk – Socjaliści i komuniści starają się one rozgrywać kwestię rosyjskiego embarga. Jeżeli partie prozachodnie utworzą rząd, to Rosja najprawdopodobniej zwiększy presję na Mołdawię – podkreśla Bartosz Bieliszczuk, redaktor portalu Visegrad Plus, w komentarzu przesłanym Grupie Wirtualna Polska.

dpi0spk

Jak podkreśla Irina Clubotaru, mołdawska korespondentka portalu Visegrad Plus, w retoryce mołdawskich partii nie dominowała kwestia zagrożenia ze strony Kremla. - Socjaliści jednak podkreślali, że Mołdawia może być silna z Rosją a nie UE - mówi korespondentka.

- Sytuacja jest podobna do tej po poprzednich wyborach.- mówi Bartosz Bieliszczuk - Wówczas wygrała Partia Komunistyczna (PCRM) uzyskując 39,34% głosów i 42 miejsca w 101-osobowym parlamencie, ale to partie prozachodnie utworzyły większościową koalicję. Wszystko wskazuje, że podobna sytuacja będzie miała miejsce tym razem – prognozuje Bieliszczuk.

dpi0spk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpi0spk
dpi0spk
Więcej tematów