"Washington Post": dokumenty o kontynuacji przez Irak prac nad bronią sfałszowane
Dokumenty, na podstawie których Stany Zjednoczone i Wielka Brytania oskarżały Irak o kontynuowanie prac nad bronią nuklearną, były sfałszowane. Dziennik "The Washington Post", który pisze o tej sprawie przypomina, że taki wniosek znalazł się w raporcie szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohameda El-Baradei przedstawionym wczoraj Radzie Bezpieczenstwa ONZ.
08.03.2003 09:56
Prezentując raport z przebiegu inspekcji, Mohamed El-Baradei powiedział, że według ONZ-owskich i niezależnych ekspertów, dokumenty mówiace o tym, ze Irak chciał kupić dwa lata temu w Afryce uran byly sfabrykowane.
Według dziennika "The Washington Post", dokumenty o których mówił El-Baradei, to rzekoma korespondencja pomiedzy agentami irackich slużb specjalnych a przedstawicielami Nigru. Korespondencje przekazał inspektorom rząd Wielkiej Brytanii. Po skrupulatnych analizach treści dokumentów okazało się, że były one podpisane tytułami i nazwiskami osób, które nie sprawowały w tym czasie swoich urzędów.
Na dokumenty, które okazały się nieprawdziwe, wielokrotnie powoływał się Biały Dom. Prezydent George Bush 28 stycznia w orędziu do narodu przekonywał Amerykanów, że Saddam Husajn prowadzi prace nad bronią nuklearną.
"Brytyjski rząd zdobył informacje, że Saddam Husajn chciał pozyskać znaczące ilości uranu z Afryki. Nasze zródła wywiadowcze twierdzą, że próbował kupić rury aluminiowe mogące posłużyć do produkcji broni nuklearnej" - mówił Bush.
Argument George'a W. Busha dotyczący rur aluminiowych również został podważony przez ekspertów Miedzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Stwierdzili oni, ze rury nie mogły być użyte do produkcji broni nuklearnej, a Irak przedstawił w tej sprawie całą gamę przekonujacych dowodów. Wnioski ekspertów agencji potwierdzilo wielu niezaleznych specjalistów.
Według "The Washington Post", eksperci waszyngtońskiego Instytutu Nauki i Bezpieczenstwa Miedzynarodowego ostrzegali Departament Stanu, że teoria o wykorzystywaniu rur aluminiowych do produkcji broni nuklearnej jest błędna. Nie powstrzymalo to Colina Powella przed posłuzeniem się nią w czasie prezentacji na forum Rady Bezpieczenstwa ONZ. Wedlug szefa instytutu Davida Albrighta, mimo otrzymania przedstawiajac argumenty dotyczące rur administracja wprowadzała w błąd opinię publiczną. (aka)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Wojenne chmury nad Irakiem. "Wejdą ,czy nie wejdą?" Zabiegi dyplomatyczne-gra pozorów,czy też ostatnia szansa na zachowanie pokoju? Zwycięzcy i przegrani ewentualnych zmagań wojennych?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.