Warszawskie szpitale w stanie podwyższonej gotowości
Szpitale postawiono w stan podwyższonej gotowości. Powstanie siedem specjalnych punktów medycznych. Doraźnej pomocy będzie udzielać kilkuset ratowników. Warszawskie służby medyczne przygotowują się do obsługi sobotnich uroczystości żałobnych.
O konieczności przygotowania się do przyjęcia większej liczby pacjentów i wzmocnienia personelu powiadomiono szpitale: na Solcu, Praski, Wolski, Czerniakowski, im. Dzieciątka Jezus, im. prof. Orłowskiego oraz Szpital Dziecięcy.
Jak poinformował rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk, na pl. Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim będzie rozlokowanych siedem namiotów, w których zostaną utworzone punkty medyczne. W każdym będą do dyspozycji cztery łóżka polowe, dwa zespoły ratownictwa, dwie karetki. W okolicach placu stanie 18 karetek; doraźnej pomocy będzie udzielało kilkuset ratowników. Łącznie w pogotowiu będzie 29 karetek, w tym sześć wojskowych.
- Służby medyczne, szpitale, karetki są odpowiednio przygotowane do udzielania pomocy - ocenił Andryszczyk. - Może dochodzić do omdleń. Szczególnie na początku i na końcu uroczystości, gdy trzeba będzie iść w napierającym tłumie - zaznaczył rzecznik.
Punkty medyczne będą zlokalizowane: w sektorze IV otwartym dla wszystkich od ul. Wierzbowej (dwa punkty medyczne), sektorze I z sektorem dla osób niepełnosprawnych (jeden punkt medyczny + karetka), na pl. Piłsudskiego na wysokości Hotelu Victoria (jeden punkt medyczny), przy ul. Królewskiej na wysokości Zachęty (jeden punkt), w Ogrodzie Saskim od strony ul. Marszałkowskiej (dwa punkty i dodatkowa karetka w okolicach fontanny).
Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie powiedział, że akcję koordynuje specjalnie powołany sztab. Dodał, że w okolicach placu Piłsudskiego będzie przygotowany sprzęt medyczny oraz leki. Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, nad bezpieczeństwem zdrowotnym osób uczestniczących w uroczystościach będą czuwały także dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz patrole złożone z harcerzy i wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża.
W razie potrzeby śmigłowec LPR mogą lądować i startować z siedziby Biura Bezpieczeństwa Narodowego (awaryjne lądowisko przewidziano na placu Bankowym). Zespoły ratownictwa medycznego pełnią całodobowe dyżury na warszawskim Torwarze już od środy. W sobotę w czasie uroczystości żałobnych na placu Piłsudskiego ratownicy będą dyżurowali od godz. 7. Na wniosek wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego w Warszawie podczas weekendu zniesiona będzie rejonizacja w zakresie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pacjenci bez względu na miejsce zamieszkania będą mogli zgłosić się do dowolnego punktu udzielania pomocy.
Ceremoniał państwowy pożegnania prezydenckiej pary oraz pozostałych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem rozpocznie się w sobotę o godz. 12.00 na placu Piłsudskiego. Na godz. 13.00 zaplanowano tam uroczystą mszę żałobną.
Przeniesienie trumien z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich z Pałacu Prezydenckiego do archikatedry warszawskiej ma nastąpić w sobotę o godz. 17.00 O godz. 18.00 odbędzie się tam msza św. w intencji prezydenckiej pary. Uroczystości będzie przewodniczyć metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.