RegionalneKrakówKraków w czasie pogrzebu - praktyczne informacje

Kraków w czasie pogrzebu - praktyczne informacje

W związku z niedzielnymi uroczystościami pogrzebowymi w Krakowie trzeba liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu. Wiele ulic będzie objętych zakazem parkowania. Część z nich zostanie w ogóle wyłączona z ruchu. Podajemy praktyczne informacje ułatwiające poruszanie się po Krakowie w weekend.

Kraków w czasie pogrzebu - praktyczne informacje
Źródło zdjęć: © PAP

Wszyscy, którzy wybierają się na krakowski Rynek muszą mieć przy sobie dowód tożsamości. - Każda osoba wchodząca na Rynek - niezależnie od tego, do której strefy - będzie musiała mieć dowód osobisty i będzie podlegała kontroli - powiedział Adam Młot pełnomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa.

Zaapelował, by - poza przedmiotami niebezpiecznymi i szklanymi butelkami - nie zabierać też bagażu. Choć nie ma formalnego zakazu wnoszenia toreb lub plecaków, każdy musi się liczyć z koniecznością skontrolowania ich zawartości przez policjantów, strażników miejskich i funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

W dniu pogrzebu pary prezydenckiej do godz. 20 w całym Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży alkoholu. Rozporządzenie w tej sprawie wydał rząd.

Msza żałobna rozpocznie się w Bazylice Mariackiej o 14.00

Trumny z ciałami Pary Prezydenckiej zostaną wniesione do Kościoła Mariackiego w niedzielę około godz. 10.00. Wejście na Rynek Główny będzie możliwe ze wszystkich stron z wyjątkiem dojścia od Małego Rynku oraz ulicy Grodzkiej, którą przejdzie kondukt pogrzebowy w drodze na Wawel. Z Rynku znikną też wszelkie stoiska handlowe i ogródki kawiarniane.

Na Rynku ustawione będą telebimy. Ekrany zostaną także ustawione w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, na lotnisku w Czyżynach oraz na wydzielonej części krakowskich Błoń.

Krakowski Rynek podczas pogrzebu pary prezydenckiej będzie podzielony na dwie części. Pod Bazyliką Mariacką znajdzie się sektor z 4 tys. miejsc siedzących dla delegacji i ViP-ów oraz sektor z miejscami stojącymi, do którego wejdą tylko osoby posiadające wejściówki. Jak poinformowały władze miasta zostanie rozdanych 10 tysięcy darmowych wejściówek tym, którzy będą chcieli znaleźć się w specjalnym sektorze na krakowskim.

Druga część Rynku przy Wieży Ratuszowej będzie ogólnodostępna - tam wpuszczone zostanie 40 tys. osób. Wszyscy wchodzący na Rynek będą musieli przejść kontrolę pirotechniczną. Policja apeluje, by osoby te nie przynosiły ze sobą plecaków i toreb.

Wejściówki do sektora z miejscami stojącymi, który będzie zlokalizowany na Rynku od pomnika Mickiewicza do ul. Brackiej będą wydawane w sobotę od godziny 10 w dwóch punktach informacji miejskiej: na ul. św. Jana i w Pawilonie Wyspiańskiego. - Każdy będzie mógł odebrać tylko dwie wejściówki dla siebie i osoby towarzyszącej - powiedziała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Magdalena Sroka.

Na dzień uroczystości przewidziano zorganizowanie kilku punktów dla dzieci zaginionych - dwóch stałych zlokalizowanych w siedzibie Komisariatu I Policji przy ul. Lubicz 21 oraz posterunku policji w Rynku Głównym 27 oraz dwóch ruchomych w oznakowanych samochodach w pobliżu Wawelu oraz przy placu Kolejowym.

Punkt medyczno-sanitarny znajdzie się na Rynku Głównym, niedaleko Sukiennic, w pobliżu kościoła św. Wojciecha.

Utrudnienia w ruchu

Poważne utrudnienia w ruchu w Krakowie zaczną się już w sobotę. Praktycznie całe Stare Miasto i wiele ulic będzie objętych zakazem parkowania. Część ulic zostanie w ogóle wyłączona z ruchu.

W sobotę od godz. 10.00 obowiązuję zakazy zatrzymywania się i postoju na ulicach:
- Mirowskiej
- Ks. Józefa
- Kościuszki
- Zwierzynieckiej
- Powiśle
- Straszewskiego
- Franciszkańskiej
- Dominikańskiej
- św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Starowiślnej)
- Starowiślnej
- Na Zjeździe
- Nadwiślańskiej
- 3 Maja
- Piastowskiej (na wysokości Błoń)
- Al. Krasińskiego (od 3 Maja do Zwierzynieckiej).

W niedzielę od wczesnych godzin rannych ulice w obrębie Wawelu zostaną całkowicie wyłączone z ruchu. W miejscach tych będą policjanci ruchu drogowego, którzy będą informować kierowców o utrudnieniach i kierować na objazdy.

W niedzielę od północy zakazy zatrzymywania się i postoju obejmą ulice:

Obraz
© Strefa ograniczonego ruchu

- Tyniecką
- Praską
- Zielińskiego
- Monte Cassino
- Konopnickiej
- Zwierzyniecką
- Dietla (po stronie Kazimierza)
- Drogę do Zamku
- Grodzką
- Idziego
- Podzamcze
- Rynek Główny.

Od godz. 6.00 w niedzielę dołączą do nich ulice:
- Stradomska
- św. Anny
- Szpitalna (od św. Tomasza)
- Mały Rynek
- Mikołajska (do św. Krzyża)
- św. Krzyża
- Sienna
- Pl. Mariacki
- Bernardyńska
- Smocza
- Koletek
- św. Agnieszki (od Koletek do Stradomskiej)
- św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Stradomskiej)
- Sukiennicza

Policja apeluje do osób mieszkających w okolicach Wawelu o nie parkowanie samochodów wzdłuż ulic i pozostawienie wolnych miejsc, by nie utrudniać ruchu osobom, które będą chciały oddać hołd Parze Prezydenckiej i towarzyszyć podczas przejazdu konduktu. Policjanci informują, że zaparkowane pojazdy będą odholowywane na koszt państwa.

Władze Krakowa apelują do wszystkich kierowców, którzy zmierzają pod Wawel na jutrzejsze uroczystości, aby włożyli za szybę samochodu lub autobusu białe kartki papieru. Wszystko po to, aby ułatwić komunikację w mieście i rozładować prawdopodobne korki.

Pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw bezpieczeństwa Adam Młot przypomina, że dzięki białym kartkom służby porządkowe będą mogły lepiej kierować ruchem. - Policja i straż miejska będą wiedziały, że auto to udaje się do Krakowa. Będą kierowały taki pojazd na parkingi, a stamtąd organizowana jest już komunikacja miejska - dodaje Młot.

Kolej

Pociągi będą najwygodniejszym i najszybszym sposobem dotarcia na ceremonię pogrzebową w Krakowie. Podróż koleją z centrum Warszawy do centrum Krakowa w sobotę i w niedzielę zajmie dwie i pół godziny. Analogiczna podróż samochodem lub autobusem zabierze minimum sześć godzin. Z dworca kolejowego w Krakowie będzie można dostać się w czasie nie dłuższym 25 minut na miejsce ceremonii.

Pociągi wszystkich przewoźników kolejowych będą kursować w sobotę i niedzielę jak w dni powszednie. Pociągi łączące Warszawę i Kraków będą kursować średnio co 45 minut.

PKP Intercity uruchamia dodatkowe pociągi, które dowiozą uczestników uroczystości pogrzebowych poświęconych pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Przewoźnik zaplanował 15 dodatkowych połączeń do/z Krakowa.

Klienci pociągów Express InterCity, EuroCity oraz korzystający z wagonów sypialnych i kuszetek w pociągach nocnych, na trasach do/z Warszawy i Krakowa, kupując bilet na przejazd TAM, otrzymają bezpłatną możliwość powrotu. Warunkiem skorzystania z przejazdu, będzie konieczność zakupu tzw. miejscówek na przejazd TAM i Z POWROTEM.

Dodatkowo w pociągach do/z Krakowa (18.04.br), od osób z biletem innego przewoźnika, konduktorzy nie będą pobierać kary. Pobiorą tylko różnicę należności za przejazd między biletem posiadanym a biletem właściwym, albo odnotują na bilecie przejazd w pociągu niższej kategorii, stanowiący podstawę do otrzymania zwrotu różnicy należności w kasie biletowej.

Na dworcach w Krakowie i Warszawie będą pracowały wszystkie punkty sprzedaży biletów. Dworzec Główny w Krakowie będzie czynny 24 godziny na dobę. "Infowolontariusze" oznaczeni żółtymi kamizelkami, będą wspierać pasażerów informacją oraz wskazówkami, jak dostać się najwygodniej na ceremonie pogrzebowe.

Szczegółowe informacje na temat godzin kursowania pociągów znajdują się na stronie www.intercity.pl. Rozkład jazdy można sprawdzić również przez system SMS. Wystarczy wysłać SMS na numer 71 PKP (koszt SMS-a wynosi 1 zł netto) o treści: „nazwa miasta” do „nazwa miasta”.

Parkingi

Policjanci apelują do osób udających się na uroczystości pogrzebowe o pozostawienie samochodów i korzystanie z komunikacji miejskiej. Osoby, które jednak zdecydują się na podróż autem, będą mogły nieodpłatnie korzystać z parkingów przy centrach handlowych.

Z informacji podanych przez Polską Radę Centrów Handlowych wynika, że dostępne będą parkingi w Centrach Handlowych: Krokus, Zakopianka, Plaza Kraków, Bonarka, M1, IKEA oraz w Galerii Krakowskiej.

Prohibicja

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w związku z uroczystościami żałobnymi i pogrzebowymi rząd wydał rozporządzenie w sprawie zakazu sprzedaży i podawania alkoholu we wszystkich punktach sprzedaży detalicznej i w lokalach gastronomicznych. Zakaz będzie obowiązywał w sobotę do godz. 18.00 w Warszawie i w niedzielę do godz. 20.00 w Krakowie.

Przebieg uroczystości

Msza żałobna rozpocznie się w Bazylice Mariackiej o 14.00. W kościele zmieści się około 700 osób. Będą to przede wszystkim głowy państw, które przybędą na uroczystości pogrzebowe, przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej oraz najbliżsi zmarłych. Przed bazyliką zostanie także ustawionych 2 tys. krzeseł dla gości.

Jak powiedział Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta, trumny z ciałami Prezydenckiej Pary dotrą do Krakowa w niedzielę rano. - Trumny zostaną przewiezione z Warszawy do Krakowa samolotem. Z lotniska w Balicach zostaną przewiezione w kondukcie z udziałem policji na motocyklach do Bazyliki Mariackiej. Wprowadzenie trumien do Bazyliki jest przewidziane na godzinę 10.00 - dodał Sasin. Wiadomo już, że sarkofag Prezydenckiej Pary będzie wykonany z alabastru. Znajdzie się na nim prosty napis "Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska" oraz krzyż.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)