Trwa ładowanie...

Warszawska uczelnia nosi imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej ma nowego patrona. To prezydent Lech Kaczyński. W ceremonii nadania imienia uczelni uczestniczyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Warszawska uczelnia nosi imię prezydenta Lecha KaczyńskiegoŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d33rhum
d33rhum

Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconej nowemu patronowi szkoły. Uczelnia otrzymała również nowy sztandar. - To jest dla mnie wyjątkowy i piękny dzień, dzień w którym instytucja ważna, bardzo ważna otrzymuje imię mojego świętej pamięci brata. Dzień, w którym ten proces upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego, proces który rozpoczął się bardzo niedługo po katastrofie smoleńskiej, ale miał charakter zjawiska społecznego, oddolnego, nabiera coraz bardziej cech związanych z państwem. Staje się czymś, co jest podjęte przez władze, władze państwowe - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Według niego to dobrze "nie tylko dla kogoś dla kogo Lech Kaczyński był osobą najbliższą, ale po prostu dobrze dla Polski". - Bo musimy odwoływać się do wzorów, do których naprawdę warto się odwoływać - ocenił.

Kaczyński podkreślił, że jego brat "mógł zmieniać Polskę, zmieniać ku lepszemu". Jak zauważył, rozpoczął on "ten proces, który dziś znów powrócił, który dzisiaj znów trwa z panem prezydentem, z panią premier, z panami marszałkami na czele". - Proces, który dzisiaj nazywamy dobrą zmianą, ale który patrząc na historię nazywa się po prostu naprawą Rzeczpospolitej - mówił Kaczyński. Jak zapowiedział, ta naprawa Rzeczpospolitej, "musi objąć wszystkie dziedziny naszego życia".

d33rhum

- Służba Polsce była treścią życia prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Lech Kaczyński z wielu przyczyn jest "wspaniałym patronem KSAP", m.in. dlatego, że był "wielkim państwowcem".

Andrzej Duda mówił, że Lech Kaczyński jako prezydent był prezydentem "tej Polski, która chciała, żeby była Polską silną". - Żeby umiała jak cytował przed chwilą brat pana prezydenta pan premier Jarosław Kaczyński - bronić słabszych i nie musiała bać się silnych - dodał.

Nadanie imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego umożliwiła nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Ta państwowa szkoła jest wyłączona z systemu szkolnictwa wyższego - podlega Prezesowi Rady Ministrów.

KSAP została utworzona w 1990 roku decyzją rządu Tadeusza Mazowieckiego. Zadaniem uczelni było wsparcie reform administracji publicznej oraz budowa nowoczesnej służby cywilnej w Polsce. Szkoła jest wzorowana na francuskiej Narodowej Szkole Administracji, kształcącej elity polityczne tego kraju.

d33rhum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33rhum
Więcej tematów