Trwa ładowanie...

Warszawiacy opowiedzieli, jak widzą swoje miasto w przyszłości

Od września w ramach akcji #Warszawa2030, miasto na wiele sposobów zbierało opinie warszawiaków o wizji stolicy w przyszłości. Zebrane głosy pomogą tworzyć strategię rozwoju miasta na 15 lat. Uczestniczący konkursów dla futurystów zdobyli nagrody za filmy, eseje oraz najciekawszą wizję Warszawy.

Share
Warszawiacy opowiedzieli, jak widzą swoje miasto w przyszłości
Źródło: WawaLove.pl
d18pa7r

- Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili czas i wzięli udział w konkursach oraz wypełnili ankiety. Tak duże zainteresowanie pokazuje, że mieszkańcy coraz bardziej i chętniej włączają się w współtworzenie miasta. Gratulujemy zwycięzcom konkursów - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Minecraft
Mieszkańcy Warszawy brali udział w tworzeniu wizji rozwoju miasta. Zwolennicy niekonwencjonalnych rozwiązań mogli wykazać się swoją kreatywnością podczas budowania Warszawy 2030 w popularnej grze Minecraft. Jury nagrodziło 3 filmy. Pierwsze miejsce i 4000 zł otrzymał Piotr Wawrzynkiewicz, drugie miejsce i 2000 zł Hubert Kosiacki, trzecie miejsce i 1000 zł Tiresh.

d18pa7r

- Poziom prac był bardzo zróżnicowany, były projekty, które skupiały się na jednym punkcie Warszawy, ale również takie, które były całościową koncepcją, widać w nich było szersze przemyślenia. Świetnie, że miasto Warszawa wpadło na pomysł, aby angażować mieszkańców w budowę strategii rozwoju stolicy wykorzystując przy tym nowe technologie i popularną grę. To fantastyczne, że młodzież wykorzystuje swoje umiejętności nie tylko do grania, ale może pokazać, że ma wyobraźnię, myśli perspektywicznie, i że kocha swoje miasto - powiedziała jedna z jurorek konkursu Małgorzata Mierzejewska.

Futurestory
W tworzenie wizji zaangażowali się również entuzjaści pisania. Na platformie Otwarta Warszawa można było dołączyć do tworzenia warszawskiego Futurestory - opowiadania w odcinkach. W konsekwencji powstała historia składająca się z dziesięciu mikro opowiadań osadzona w futurystycznej przestrzeni, gdzie nowoczesny człowiek funkcjonuje dzięki nowym technologiom.

Konkurs literacki
Uczniowie szkół ponadpodstawowych uczestniczyli w konkursie literackim. W mini esejach młodych twórców pojawiło się wiele niekonwencjonalnych pomysłów m.in.: latające samochody, odrzutowce, a nawet pegazy. Najlepsze z opowiadań wyróżniono, a w ich wyborze uczestniczyła jako jurorka m.in. znana i ceniona pisarka Sylwia Chutnik. - Niektóre prace zaskoczyły mnie literackim ujęciem i fantazją. We wszystkich można było odczytać duże zainteresowanie Warszawą i znajomość miasta - skomentowała pisarka.

Mini serial dokumentalny
Na kanale YouTube Otwartej Warszawy, cyklicznie dodawano wypowiedzi warszawiaków pytanych o architekturę, krajobraz, transport, ekologię i społeczeństwo w 2030 roku. Tak powstał mini serial dokumentalny o Warszawie przyszłości, w opinii przechodniów. Łącznie zebrano około 3400 wypowiedzi. Wszystkie są dokładnie analizowane przez ekspertów współpracujących z Biurem Funduszy Europejskim Urzędu m.st. Warszawy, które nadzoruje proces tworzenia strategii. Wszystkie przyczynią się do stworzenia strategii rozwoju miasta na najbliższe 15 lat.

d18pa7r

Wyniki ankiety Warszawa 2030 wypełnianej przez internet i w sposób tradycyjny poznamy już w grudniu.

d18pa7r

Podziel się opinią

Share
d18pa7r
d18pa7r
Więcej tematów