Trwa ładowanie...

Warszawiacy opowiedzieli, jak widzą swoje miasto w przyszłości

Od września w ramach akcji #Warszawa2030, miasto na wiele sposobów zbierało opinie warszawiaków o wizji stolicy w przyszłości. Zebrane głosy pomogą tworzyć strategię rozwoju miasta na 15 lat. Uczestniczący konkursów dla futurystów zdobyli nagrody za filmy, eseje oraz najciekawszą wizję Warszawy.
Share
Warszawiacy opowiedzieli, jak widzą swoje miasto w przyszłości
Źródło: WawaLove.pl
d13wn6y

- Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili czas i wzięli udział w konkursach oraz wypełnili ankiety. Tak duże zainteresowanie pokazuje, że mieszkańcy coraz bardziej i chętniej włączają się w współtworzenie miasta. Gratulujemy zwycięzcom konkursów - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Minecraft
Mieszkańcy Warszawy brali udział w tworzeniu wizji rozwoju miasta. Zwolennicy niekonwencjonalnych rozwiązań mogli wykazać się swoją kreatywnością podczas budowania Warszawy 2030 w popularnej grze Minecraft. Jury nagrodziło 3 filmy. Pierwsze miejsce i 4000 zł otrzymał Piotr Wawrzynkiewicz, drugie miejsce i 2000 zł Hubert Kosiacki, trzecie miejsce i 1000 zł Tiresh.

- Poziom prac był bardzo zróżnicowany, były projekty, które skupiały się na jednym punkcie Warszawy, ale również takie, które były całościową koncepcją, widać w nich było szersze przemyślenia. Świetnie, że miasto Warszawa wpadło na pomysł, aby angażować mieszkańców w budowę strategii rozwoju stolicy wykorzystując przy tym nowe technologie i popularną grę. To fantastyczne, że młodzież wykorzystuje swoje umiejętności nie tylko do grania, ale może pokazać, że ma wyobraźnię, myśli perspektywicznie, i że kocha swoje miasto - powiedziała jedna z jurorek konkursu Małgorzata Mierzejewska.

d13wn6y

Futurestory
W tworzenie wizji zaangażowali się również entuzjaści pisania. Na platformie Otwarta Warszawa można było dołączyć do tworzenia warszawskiego Futurestory - opowiadania w odcinkach. W konsekwencji powstała historia składająca się z dziesięciu mikro opowiadań osadzona w futurystycznej przestrzeni, gdzie nowoczesny człowiek funkcjonuje dzięki nowym technologiom.

Konkurs literacki
Uczniowie szkół ponadpodstawowych uczestniczyli w konkursie literackim. W mini esejach młodych twórców pojawiło się wiele niekonwencjonalnych pomysłów m.in.: latające samochody, odrzutowce, a nawet pegazy. Najlepsze z opowiadań wyróżniono, a w ich wyborze uczestniczyła jako jurorka m.in. znana i ceniona pisarka Sylwia Chutnik. - Niektóre prace zaskoczyły mnie literackim ujęciem i fantazją. We wszystkich można było odczytać duże zainteresowanie Warszawą i znajomość miasta - skomentowała pisarka.

Mini serial dokumentalny
Na kanale YouTube Otwartej Warszawy, cyklicznie dodawano wypowiedzi warszawiaków pytanych o architekturę, krajobraz, transport, ekologię i społeczeństwo w 2030 roku. Tak powstał mini serial dokumentalny o Warszawie przyszłości, w opinii przechodniów. Łącznie zebrano około 3400 wypowiedzi. Wszystkie są dokładnie analizowane przez ekspertów współpracujących z Biurem Funduszy Europejskim Urzędu m.st. Warszawy, które nadzoruje proces tworzenia strategii. Wszystkie przyczynią się do stworzenia strategii rozwoju miasta na najbliższe 15 lat.

Wyniki ankiety Warszawa 2030 wypełnianej przez internet i w sposób tradycyjny poznamy już w grudniu.

Przeczytaj też: Piotr Kaszubski kspi sobie z listu gończego

d13wn6y

Podziel się opinią

Share
d13wn6y
d13wn6y
Więcej tematów