RegionalneWarszawaŻubr "z probówki". Sukces naukowców z Warszawy

Żubr "z probówki". Sukces naukowców z Warszawy

To jeden ze sposobów zabezpieczenia przyszłości żubra.

Żubr "z probówki". Sukces naukowców z Warszawy
Katarzyna Zając-Malarowska

Po raz pierwszy na świecie udało się uzyskać zarodek żubra metodą in vitro. Dokonali tego naukowy ze Szkoły Głownej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jak informują badacze, uzyskanie takiego zarodka to jeden ze sposobów na zabezpieczenie przyszłości żubra. O osiągnięciu poinformowały Lasy Państwowe, które finansują te badania. "Pobraliśmy komórki jajowe, które dojrzewały w warunkach in vitro. Po osiągnięciu odpowiedniego stadium te komórki jajowe były łączone z plemnikami i w wyniku tego powstały zarodki" - podkreśliła w rozmowie z PAP prof. Anna Duszewska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.

Jak zaznaczyła, tylko jeden z nich rozwinął się do stadium wczesnej blastocysty. "Wtedy podjęliśmy decyzję o zamrożeniu tego zarodka, ponieważ myślimy o przeniesieniu tego zarodka do biorczyń (krów - PAP) i uzyskaniu potomstwa" - powiedziała.

„Nowe żubry”
Uzyskanie zarodka żubra to tylko jeden z elementów szeroko zakrojonego projektu, którym kieruje prof. Wanda Olech z Wydziału o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Celem tego projektu jest zabezpieczenie przyszłości żubra jako gatunku - wyjaśniła. W efekcie ma powstać profesjonalny bank genów żubra, zawierający tkanki, komórki rozrodcze i przede wszystkim - zarodki. Jak podkreśliła ekspertka, zachowanie DNA ma wyjątkowe znaczenie ze względu na bardzo niską zmienność genetyczną żyjących obecnie na świecie żubrów.

Według prof. Olech "bardzo prawdopodobnym" wydarzeniem zagrażającym populacji żubrów może być ograniczenie ich możności przemieszczania się w Europie, które może być konsekwencją np. rozprzestrzenienia się choroby zakaźnej.
"Wtedy jedyną możliwością odświeżenia krwi w hodowli (...) będzie sprowadzenie zarodka i wyhodowanie z tego zarodka nowego żubra" - wyjaśniła.

Bank genów
Wszystkie żubry "wywodzą się od niewielkiej liczby założycieli, nasze nizinne żubry to właściwie tylko siedem genotypów, i to dość do siebie podobnych. Dzięki pozyskaniu komórek rozrodczych od zwierząt, które np. ze względu na choroby nie mogłyby się w przyszłości rozmnażać, nie dopuszczamy do uszczuplenia puli genetycznej" - dodała.

Tworzenie banku genów jest jednym z celów projektu kompleksowej ochrony żubra, uruchomionego 1 marca przez Lasy Państwowe. Jego inne elementy to m.in. bieżąca opieka i monitoring zdrowia istniejącej populacji, tworzenie nowych stad żubrów w Polsce oraz rozprzestrzenienie tych zwierząt na świecie. Wartość czteroletniego projektu wynosi ponad 40 mln zł. Projekt jest w całości finansowany z funduszu leśnego.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)