Znamy decyzję. Olbrychski otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Warszawy
Kandydatura aktora wzbudzała spore kontrowersje wśród radnych PiS.
08.06.2017 13:53
Żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, prawnik, sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann oraz aktor Daniel Olbrychski otrzymają tytuły Honorowych Obywateli Warszawy. Tak zdecydowali w czwartek stołeczni radni, mimo że kandydatura Olbrychskiego już wcześniej budziła kontrowersje.
Na początku sesji przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaproponowała, by wszystkie kandydatury były w jednej uchwale, pierwotnie każdemu kandydatowi poświęcona był odrębna uchwała.
Kandydaturę Traczyk-Stawskiej zgłosiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Kandydaturę Johanna - klub PiS w radzie miasta. O uhonorowanie Olbrychskiego wystąpiła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO).
Wątpliwości
Jak pisaliśmy na WawaLove , kandydatura aktora wzbudzała spore kontrowersje wśród radnych PiS. W środowej audycji radiowej w RDC radny PiS Dariusz Figura wyjaśnił, czemu sceptycznie odnosi się do kandydatury Daniela Olbrychskiego. - Ta osoba nie budzi kontrowersji jako aktor. Pan Daniel Olbrychski ma swoje poglądy polityczne i ma do nich prawo. Mnie te wypowiedzi się nie podobają. Z punktu widzenia autorytetu rady i wizerunku miasta dobrze, żeby te sprawy nie budziły kontrowersji - powiedział.
Od czasów Piłsudkiego
Przyznanie tego tytułu Honorowego Obywatela Warszawy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego.
Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.
Kim są honorowi obywatele Warszawy?
Traczyk-Stawska ps. "Pączek" była żołnierzem AK, członkinią Szarych Szeregów, walczyła w Powstaniu Warszawskim jako strzelec i łączniczka. W czasie Powstania Warszawskiego 6 września została ciężko ranna w walkach na ul. Smolnej. Od 1947 r. zajmowała się odszukiwaniem powstańczych mogił. Powołała Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawskich.
Wiesław Johann to prawnik, były dziennikarz, nauczyciel akademicki i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, obecnie w stanie spoczynku. W 1972 r. zrezygnował z zawodu prawniczego i rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Przez blisko 8 lat był związany z przygotowywaniem programów o Warszawie. Od 1982 pracował jako adwokat, był m.in. obrońcą w procesach politycznych. W listopadzie 1997 Sejm (z rekomendacji AWS) wybrał go w skład Trybunału Konstytucyjnego. Kadencję zakończył 1 grudnia 2006.
Daniel Olbrychski - aktor teatralny i filmowy znany z ról m.in. w filmach: "Ziemia Obiecana", "Jowita", "Panny z wilka" czy "Potop". W 1965 zagrał swoją pierwszą dużą rolę u Andrzeja Wajdy – Rafała Olbromskiego w "Popiołach". Odtąd regularnie grał u takich reżyserów jak Wajda, Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Krzysztof Zanussi czy Jerzy Antczak.
Tytuły honorowych obywateli są wręczane podczas uroczystej sesji na Zamku Królewskim.
źródło: PAP