RegionalneWarszawaZnamy decyzję. Olbrychski otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Warszawy

Znamy decyzję. Olbrychski otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Warszawy

Kandydatura aktora wzbudzała spore kontrowersje wśród radnych PiS.

Znamy decyzję. Olbrychski otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Warszawy

Żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, prawnik, sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann oraz aktor Daniel Olbrychski otrzymają tytuły Honorowych Obywateli Warszawy. Tak zdecydowali w czwartek stołeczni radni, mimo że kandydatura Olbrychskiego już wcześniej budziła kontrowersje.

Na początku sesji przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaproponowała, by wszystkie kandydatury były w jednej uchwale, pierwotnie każdemu kandydatowi poświęcona był odrębna uchwała.

Kandydaturę Traczyk-Stawskiej zgłosiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Kandydaturę Johanna - klub PiS w radzie miasta. O uhonorowanie Olbrychskiego wystąpiła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO).

Wątpliwości

Jak pisaliśmy na WawaLove , kandydatura aktora wzbudzała spore kontrowersje wśród radnych PiS. W środowej audycji radiowej w RDC radny PiS Dariusz Figura wyjaśnił, czemu sceptycznie odnosi się do kandydatury Daniela Olbrychskiego. - Ta osoba nie budzi kontrowersji jako aktor. Pan Daniel Olbrychski ma swoje poglądy polityczne i ma do nich prawo. Mnie te wypowiedzi się nie podobają. Z punktu widzenia autorytetu rady i wizerunku miasta dobrze, żeby te sprawy nie budziły kontrowersji - powiedział.

Od czasów Piłsudkiego

Przyznanie tego tytułu Honorowego Obywatela Warszawy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego.

Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Kim są honorowi obywatele Warszawy?

Traczyk-Stawska ps. "Pączek" była żołnierzem AK, członkinią Szarych Szeregów, walczyła w Powstaniu Warszawskim jako strzelec i łączniczka. W czasie Powstania Warszawskiego 6 września została ciężko ranna w walkach na ul. Smolnej. Od 1947 r. zajmowała się odszukiwaniem powstańczych mogił. Powołała Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawskich.

Wiesław Johann to prawnik, były dziennikarz, nauczyciel akademicki i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, obecnie w stanie spoczynku. W 1972 r. zrezygnował z zawodu prawniczego i rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Przez blisko 8 lat był związany z przygotowywaniem programów o Warszawie. Od 1982 pracował jako adwokat, był m.in. obrońcą w procesach politycznych. W listopadzie 1997 Sejm (z rekomendacji AWS) wybrał go w skład Trybunału Konstytucyjnego. Kadencję zakończył 1 grudnia 2006.

Daniel Olbrychski - aktor teatralny i filmowy znany z ról m.in. w filmach: "Ziemia Obiecana", "Jowita", "Panny z wilka" czy "Potop". W 1965 zagrał swoją pierwszą dużą rolę u Andrzeja Wajdy – Rafała Olbromskiego w "Popiołach". Odtąd regularnie grał u takich reżyserów jak Wajda, Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Krzysztof Zanussi czy Jerzy Antczak.

Tytuły honorowych obywateli są wręczane podczas uroczystej sesji na Zamku Królewskim.

źródło: PAP

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)