Trwa ładowanie...

Zmarła Kazimiera Mika. Bohaterka zdjęcia, które stało się ikoną bestialstwa Niemców

Nie żyje Kazimiera Mika. Bohaterka słynnego zdjęcia z kampanii wrześniowej 1939 roku została pochowana na Powązkach w Warszawie.

Kazimiera Mika, Warszawa, fot. Instytut Pamięci Narodowej - FacebookKazimiera Mika, Warszawa, fot. Instytut Pamięci Narodowej - Facebook
d1ry6id
d1ry6id

Wrzesień 1939 roku. Mała dziewczynka płacze nad ciałem nieżyjącej, starszej siostry, zabitej przez Niemców. Scenę tę zauważa i upamiętnia amerykański fotograf Julien Bryan. Bohaterką fotografii jest Kazimiera Mika. We wtorek IPN poinformował, że kobieta zmarła w Warszawie 28 sierpnia.

"To zdjęcie obiegło cały świat, stało się ikoną bestialstwa września 1939 roku, kiedy Niemcy mordowali bezbronnych ludzi" – napisał 8 września Instytut Pamięci Narodowej, publikując fotografię, która w dramatyczny sposób obrazuje tragedię polskiej ludności cywilnej we wrześniu 1939 roku.

Akcja WP dla Powstańca. Paweł Rabiej wspominał zeszłoroczne wydarzenie

Kazimiera Mika przeżyła wojnę. Z fotografem Julienem Bryanem spotkała się później dwukrotnie. Jak informuje IPN, zmarła 28 sierpnia, zaś 4 września została pochowana na Starych Powązkach w Warszawie.

d1ry6id

Kazimiera Mika nie żyje. Te zdjęcia miały pokazać światu tragedię nad Wisłą

Julien Bryan, amerykański dokumentalista, fotografował życie w Polsce i w Związku Radzieckim pomiędzy rokiem 1935 a 1939.

Na jego zdjęciach osoby bardzo często patrzą prosto w obiektyw, wprost na fotografa. Można uznać, że okupowana ludność cywilna uznała Juliena Bryana za pośrednika z lepszym, wolnym światem. To dzięki niemu ten odległy świat miał dowiedzieć się o tragedii, która rozgrywała się w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ry6id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ry6id
Więcej tematów