Zgubiłeś parasol czy czapkę? W Biurze Rzeczy Znalezionych już ich nie odbierzesz
21 czerwca br. weszła w życie ustawa nowelizująca przepisy w tym zakresie
Dotychczasowe regulacje obowiązywały przez niemal pięćdziesiąt lat. Obecne wiążą się z konkretnymi zmianami również dla stołecznego Biura Rzeczy Znalezionych. Corocznie przynoszonych jest do niego ponad dwieście telefonów komórkowych oraz wiele zegarków, rowerów czy plecaków.
– Nowe przepisy to z całą pewnością ewolucja, a nie rewolucja – mówi Beata Kamińska z Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, koordynująca pracę stołecznego Biura Rzeczy Znalezionych. – Choć w niektórych przypadkach zmiany regulacji są dość znaczne to możemy tutaj mówić o uwspółcześnieniu zasad. Warto przypomnieć, że dotychczasowe przepisy dotyczące rzeczy znalezionych pochodziły z 1966 r. W tym czasie dużo się zmieniło, a i depozyty, które dziś przechowujemy, są różne od tych sprzed lat.****
Jakie są najistotniejsze zmiany w przepisach ? Po pierwsze, starostwem właściwym do przyjmowania zgłoszenia o przyjęciu zguby będzie zarówno miejsce znalezienia, jak i zamieszkania znalazcy. Po drugie i najważniejsze, Biuro może odmówić przyjęcia rzeczy, jeśli oceni jej wartość szacunkową na mniej niż 100zł. I wreszcie, jeżeli odbiorca nie zgłosi się po zagubioną własność, przejmuje ją m.st. Warszawa. Szczegóły wchodzących w życie zmian dostępne są tutaj .
Przeczytajcie też: Policja zatrzymała pasera. Rozpoznajesz swoją własność