Trwa ładowanie...

Zdemolowano siedzibę Kampanii Przeciw Homofobii. "Kolejnym celem ataku będzie nie szyba, a człowiek"

"Nie możemy wykluczyć, że przy bierności władzy, kolejnym celem ataku będzie nie szyba, a człowiek".

Zdemolowano siedzibę Kampanii Przeciw Homofobii. "Kolejnym celem ataku będzie nie szyba, a człowiek"
d1ysc52
d1ysc52

W weekend doszło do kolejnego ataku na siedzibę organizacji działającej na rzecz praw człowieka. W budynku wybito szyby. To już czwarty taki incydent w ciągu roku. Pracownicy KPH czują się zagrożeni i zapowiadają, że będą interweniować u władz miasta, ministra sprawiedliwości i pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.

Wybite szyby zauważyła w niedzielę jedna z pracownic KPH i natychmiast zadzwoniła na policję, funkcjonariusze przyjechali w ciągu 20 minut. Pracownik organizacji, Slava Melnyk, złożył na komendzie przy ulicy Wilczej w Warszawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

- Jesteśmy przekonani, że akty agresji, których doświadczamy, są bezpośrednio związane z profilem działalności naszej organizacji. Adres siedziby KPH jest powszechnie znany, a w oknie widoczna jest tabliczka z nazwą organizacji. Nie mamy wątpliwości, że motywacja sprawcy była homofobiczna - mówi Melnyk.

RPO reaguje, minister sprawiedliwości milczy

To już czwarty atak na siedzibę KPH w ciągu ostatnich 14 miesięcy. Za każdym razem rzucano w szyby butelkami i kamieniami, próbowano wtargnąć do środka. Zniszczono również siedzibę Lambdy Warszawa - stowarzyszenia, które także działa na rzecz osób LGBT.

d1ysc52

Rok temu Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar nazwał ataki „przestępstwami z nienawiści”. Interweniował również wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak i wysłał w tej sprawie list do komendanta policji. Jednak nie wszyscy politycy zaangażowali się w pomoc KPH. Organizacja wystosowała apel do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który zbagatelizował zajście. W podobnym tonie wypowiedział się Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Adam Lipiński. Polityk w oficjalnym piśmie poinformował, że nie posiada „instrumentów prawnych, przyznawanych przez ustawodawcę, które pozwalałyby na podjęcie działań w podniesionej sprawie”.

Kolejne apele o pomoc

- Nie możemy wykluczyć, że przy bierności władzy, kolejnym celem ataku będzie nie szyba, a człowiek. Dlatego po raz kolejny wystosujemy apel do ministra Zbigniewa Ziobry i Pełnomocnika Adama Lipińskiego. Czas zatrzymać falę homofobicznej agresji, która zalewa Polskę – apeluje prezes KPH, Chaber.

Organizacja o ataku poinformuje również prezydent Warszawy, Hanna Gronikiewicz-Waltz.

d1ysc52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ysc52
Więcej tematów