Zbliża się Marsz Pamięci (ZNAMY TRASĘ)
Będzie to upamiętnienie 73. rocznicy rozpoczęcia przez Niemców likwidacji getta warszawskiego.
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza do wzięcia udziału w Marszu Pamięci, który odbędzie się 22 lipca w Warszawie.
To sposób na upamiętnienie 73. rocznicy rozpoczęcia przez Niemców akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, w wyniku której ok. 300 tysięcy jego mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Treblince.
Organizowany już po raz czwarty Marsz jest symbolicznym znakiem pamięci o wszystkich ofiarach Zagłady. W tym roku organizatorzy chcą jednak zwrócić szczególną uwagę na los Małych Szmuglerów, żydowskich dzieci przemycających do getta żywność.
Często mówi się o nich jako o „najmłodszych bohaterach getta”, choć to bohaterowie zupełnie inni niż działacze podziemia czy powstańcy walczący z bronią w ręku. Ich orężem był spryt, pomysłowość i odwaga, zwycięstwem -przechytrzenie pilnującej murów straży i przemycenie do getta marchewki, brukwi, ziemniaka czy bochenka chleba. Żyjący w ciągłym strachu mali szmuglerzy codziennie ryzykowali życiem, przenosząc do getta żywność, która pozwalała przetrwać kolejny dzień nie tylko im, ale także ich rodzinom.
To właśnie owym bezimiennym bohaterom organizatorzy chcą złożyć szczególny hołd podczas tegorocznego Marszu Pamięci.
Marsz wyruszy 22 lipca o godz. 18.00 spod pomnika Umschlagplatz (ul. Stawki róg Dzikiej), skąd przejdzie pod fragment muru getta przy ulicy Siennej.
Program Marszu
18.00 Uroczyste rozpoczęcie Marszu Pamięci pod Pomnikiem Umschlagplatz, rozdanie uczestnikom wstążek z imionami Ofiar.
Przemarsz trasą:
Stawki, Jana Pawła II, Miła, Smocza, Nowolipie, Żelazna, Sienna.
19.15 Zakończenie Marszu przy ocalałym fragmencie muru getta na skwerze przed budynkiem LO im. Sienkiewicza. Stworzenie symbolicznego pomnika Małych Szmuglerów, wykonanie piosenki „Warszawo ma” przez Olę Bilińską.
Przed Marszem organizatorzy zapraszają o 17:30 na czytanie trenów Jeremiasza, organizowane przez dwa Stowarzyszenia: "Dzieci Holocaustu" oraz Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holokaustu spotkają się po raz piąty na Umschlagplatz. Treny odczyta Sławomir Holland.
Przeczytaj też: Burza uchwycona w obiektywie (ZDJĘCIA NASZYCH CZYTELNIKÓW)