Zbierają pieniądze na wydanie płyty z warszawskimi piosnekami. Ty też możesz pomóc!
Grupa Teatralna "Warszawiaki" to pasjonaci historii i folkloru stolicy z dawnych lat. W strojach z minionej epoki, mówiąc i śpiewając warszawską gwarą, odgrywają scenki z przedwojennych rewii kabaretowych. Teraz planują wydać wyjątkowy album.
12.08.2016 10:25
Można ich spotkać na ulicach, w podwórkach i bramch ocalałych od wojny kamienic. W strojach z minionej epoki, mówiąc i śpiewając warszawską gwarą, odgrywają scenki z przedwojennych rewii kabaretowych. Grupa Teatralna "Warszawiaki" - bo to o niej mowa - planuje wydanie pierwszej płyty, która będzie nosić tytuł "Szemrana i Zakazana". Jednak zanim krążek znajdzie się na sklepowych półkach, artyści proszą o pomoc swoich fanów.
"Warszawiaki" to pasjonaci historii i folkloru przedwojennej stolicy. Widzami są przechodnie i ludzie w oknach. - Ich opowieści i wspomnienia to nasza wiedza, którą nieustannie od 2009 roku popularyzujemy. - opowiadają artyści.
- Spisujemy opowiedziane przez świadków historii zdarzenia. Szukamy źródeł. Inspiracją do nagrania zapomnianej piosenki "Chłopaki z AK" było spotkanie z panem Tymoteuszem Duchowskim "Motek". Zapiski, które dostaliśmy były dla nas zobowiazujące. Wkrótce weszliśmy do studia nagraniowego. - tłumaczą "Warszawiaki". Kombatanci AK byli ich pierwszymi widzami. Teledysk, "Chłopaki z AK", który został zrealizowaliśmy samodzielnie przez grupę, otrzymał I nagrodę w konkursie amatorskich filmow historycznych.
Na swoim koncie "Warszawiaki" mają również wystawienie sceniczną adaptację powieści S. Wiecheckiego "Wiecha" pt: " Cafe pod Minogą, przy współpracy z z Domem Kultury OKO. - Naszą pracę i pasję doceniła Fundacja "Afryka Inaczej". Otrzymaliśmy nagrodę "Afrykas roku". - wspominają artyści. Co więcej, w 2016 roku "Warszawiaki " wygrali I Konkurs Muzyków i Kapel Ulicznych.
Żeby było po warszawsku
Przedwojenne teksty piosenek i skecze to baza "Warszawiaków". Organizują "szemrane" koncerty i wystawiają scenki kabaretowe. - Kostiumowa impreza "Szemrany Karnawał" to już tradycja w warszawskich klubach. Ciagle pojawiają się nowe wątki i tematy. Organizujemy koncerty i występy kabaretowe, żeby było po warszawsku! - mówią aktorzy. * *
Artyści są również wykładowcami. - Zapraszani jesteśmy do "klubów kurturalnych", żeby opowiadać o życiu w dawnej Warszawie. Zdarza nam się być przewodnikami. Pokazujemy Warszawę od strony spacerowej. Prowadzimy wycieczki, mówiąc oczywiście warszawską gwarą.
Ważne są dla nich rocznice związane z historią miasta. 1 września można spotkać "Warszawiaków" w praskich bramach. Co roku biorą również udział w uroczystosciach rocznicowych na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie na zaproszenie Pani Wandy Traczyk-Stawskiej "Pączek" artyści organizują koncert po głównych uroczystosciach.
- Dodatkowo, dd pięciu lat w jedną z wrześniowych sobót zamieniamy kawałek ulicy Chłodnej we fragment przedwojennego bazaru- słynnego Kercelaka. Nasze zdobycze zbierane po strychach i piwnicach stają się rekwizytami i oprawą zdarzenia, które stało się już naszą tradycją. - opowiadają "Warszawiaki".
Płyta wkrótce?
Zwieńczeniem twórczości "Warszawiaków" będzie wydanie album, składającego się z dwóch płyt: "Szemranej" i "Zakazanej". Na pierwszej - "Szemranej" - będzie można usłyszeć szlagiery i mniej znane utwory przedwojennej Warszawy, w aranżacji pełnej gwary warszawskiej i cwaniackiego humoru. Natomiast "Zakazana" to wzruszająca opowieścią o Warszawie okupowanej. Repertuar krążka był inspirowany ze znanego filmu "Zakazane Piosenki" oraz będzie wzbogacony o teksty czerpane bezpośrednio ze źródeł konspiracyjnych tj. "Druki Ulotne".
Zanim jednak, album ujrzy światło dziennne, "Warszawiaki" musza uzbierać potrzebne fundusze. Na stronie OdpalProjekt.pl można wpłacać różne kwoty, które pomogą artystom w wydaniu płyt.
Przeczytajcie również: Jedna rzeka, dwóch biegaczy. "Zabiegamy o czystą Wisłę!"