Trwa ładowanie...

Zaskakujące wyniki badań. Ruch rowerowy w Warszawie wzrósł o 13%

Do najbardziej obciążonych tras w Warszawie dołączyła przedłużona trasa rowerowa wzdłuż al. Jana Pawła II.

Zaskakujące wyniki badań. Ruch rowerowy w Warszawie wzrósł o 13%
d1t1h68
d1t1h68

Już po raz trzeci, zespół Pełnomocnika Prezydenta ds. komunikacji rowerowej zorganizował pomiary ruchu rowerowego. Czy warszawiacy częściej korzystają z jednośladów? Więcej kobiet czy mężczyzn? Gdzie podróżują i czy zakładają kask?

Na zlecenie Pełnomocnika Prezydenta ds. komunikacji rowerowej badanie wykonało Stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Pomiary odbywały się na przełomie maja i czerwca, który w tym roku charakteryzował się chłodnymi porankami i ciepłymi, słonecznymi popołudniami. Stąd też wyraźnie wyższe wyniki pomiarów popołudniowych. Podobnie było z wynikami obserwacji systemu Veturilo – wyraźnie więcej rowerów jest wypożyczonych po południu, niż rano.

W ramach badania, tradycyjnie już oszacowano udział ruchu rowerowego w ruchu niepieszym, w wybranych miejscach – na dwóch mostach, w centrum miasta (most Świętokrzyski) i na obrzeżach (most Siekierkowski). Z nich wynika, że ruch rowerowy w centrum jest znacznie większy – na moście Świętokrzyskim stanowi on 8,8% ruchu niepieszego, podczas gdy na moście Siekierkowskim – 2,9%.

Warszawiacy pokochali jednoślady?

Wyniki zostały porównane z danymi z poprzednich lat i tam, gdzie są dostępne, także z danymi historycznymi sprzed 2014 roku. Wzrostowa tendencja jest jednoznaczna – biorąc pod uwagę wszystkie punkty pomiarowe, które powtórzyły się po roku, ruch rowerowy wzrósł o 13%.

Największa zmiana nastąpiła wzdłuż al. Jana Pawła II. Wiosną 2015 roku, jeszcze przed zbudowaniem drogi dla rowerów, pomiary przy rondzie ONZ zanotowały ok. 200 rowerzystów na godzinę w kierunku Kina Femina, z których 90% poruszało się chodnikiem. Czerwcowe pomiary na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i al. „Solidarności” wykazały ponad 600 rowerzystów na godzinę w szczycie popołudniowym, w kierunku do i z ronda ONZ, pomimo nieoddania jeszcze oficjalnie do użytku drogi dla rowerów na tym odcinku.

d1t1h68

Kobiety na rowery!

Z ankiet wynika także, że 34% rowerzystów to kobiety – jest to ważny wskaźnik, bowiem wyższa obecność kobiet na rowerach wskazuje na wyższe odczucie bezpieczeństwa ruchu rowerowego. Z drugiej strony niewiele ponad 20% rowerzystów nosi kask.

Udział rowerów Veturilo w ruchu rowerowym wynosi ok. 6,5%. Zestawienie tej liczby z danymi z wypożyczeń Veturilo (średnio ok. 10 000 dziennie) oznacza, że przy sprzyjających warunkach pogodowych, Warszawiacy odbywają dziennie ok. 150 tysięcy podróży rowerem.

Równolegle do badań prowadzonych ręcznie w okresie wiosennym, rozwija się także system pomiarów automatycznych. Obecnie ruch rowerowy jest mierzony przez 24 godziny na dobę w 19 punktach w całej Warszawie.

Źródło: Rowerowa Warszawa

Przeczytajcie również: Grodzisk Mazowiecki. Chciał ukraść samochód, zostawił telefon

d1t1h68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t1h68
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj