RegionalneWarszawaZapal Światło Wolności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Zapal Światło Wolności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2013 r. obchodzimy 32. rocznicę wybuchu stanu wojennego. Symboliczne Światło Wolności pojawi się na Pałacu Kultury i Nauki

Zapal Światło Wolności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6:00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Poinformował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całej Polski.

Zapal symboliczną świeczkę *w oknie... lub wirtualnie*

IPN apeluje o uczczenie pamięci ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie symbolicznej świeczki w 32. rocznicę jego wprowadzenia. Akcja „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestów solidarności mieszkańców państw Zachodu z Polakami w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r.

W akcji „Zapal Światło Wolności” będzie mógł wziąć udział każdy - poprzez zapalenie o godz. 19.30 w dniu rocznicy świecy w oknie domu lub wirtualnie - szczegółowe informacje oraz Wirtualne Światło Wolności znajdziecie na stronie** www.ipn.gov.pl . **IPN zachęca również do udziału w konkursie na najlepszą fotografię przedstawiającą akcję „Zapal Światło Wolności”.

Symboliczne Światło Wolności pojawi się również na Pałacu Kultury i Nauki .

Wydarzenia rocznicowe

13 grudnia od godziny 10:00 do 18:00 trasą prowadzącą przez miejsca związane ze stanem wojennym przejedzie zabytkowy Ikarus 280 linii 13XII. Pętla linii specjalnej 13XII znajduje się na przystanku Plac Konstytucji 09, a na trasie znajdą się m.in. Siedziba Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” przy ul. Mokotowskiej, Dom Partii, Siedziba Prymasa Polski przy ul. Miodowej, Komenda Stołeczna MO, budynek przy ul. Poznańskiej 21 – miejsce nadawania radia Solidarność. Podczas przejazdu pasażerowie będą mogli wysłuchać komentarza historycznego oraz koncertu piosenek opozycyjnych w wykonaniu Piotra Kajetana Matczuka. Przejazd autobusem jest bezpłatny (mapa przejazdu w załączniku).

Od rana na ulicach zobaczymy zomowców przy koksownikach i pojazdy pancerne. Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska jak co roku przybliży warszawiakom wydarzenia sprzed 32 lat. Happening z udziałem przebranych za zomowców inscenizatorów trwać będzie w godz. 6:00-22:00 na warszawskiej "patelni" przed stacją metra Centrum.

Przed kościołem św. Stanisława Kostki na Żoliborzu będzie można obejrzeć wystawę plenerową „Ofiary stanu wojennego" przedstawiającą sylwetki 56 ofiar stanu wojennego i komunizmu. Otwarcie wystawy poprzedzi Msza św. o godz. 15:00.

W ramach akcji przewidziano również specjalny wieczór wspomnieniowy w Teatrze Kamienica. Będzie on nawiązywał do działań artystycznych konspiracyjnego „Teatru domowego". Wieczór rozpocznie się o godz. 18:00. Poprowadzi go dyrektor Teatru, Emilian Kamiński.

Z kolei Muzeum Historii Polski i Dom Spotkań z Historią organizują* pokaz filmów o sztuce okresu stanu wojennego*. O godz. 18:00 w siedzibie DSH (ul. Karowa 20) obejrzymy dwa dokumenty: "Literatura i prasa podziemna" i "Aktorzy w stanie wojennym". Wstęp wolny.

Zobacz również: Warszawa w 1870 roku Niesamowite [ zdjęcia]

Obraz
Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)