RegionalneWarszawaZamek Królewski zdigitalizuje swoje zbiory. Ponad 9 tys. eksponatów

Zamek Królewski zdigitalizuje swoje zbiory. Ponad 9 tys. eksponatów

"Będą to oczywiście obiekty, które dotąd nie zostały zidigitalizowane"

Zamek Królewski zdigitalizuje swoje zbiory. Ponad 9 tys. eksponatów

27.03.2017 13:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Powstanie internetowa platforma wiedzy Zamku Królewskiego w Warszawie. Ma ona służyć prezentacji online zdigitalizowanych ponad 9 tys. zbiorów muzealnych, edukacji dzieci i dorosłych oraz celom naukowym. Założenia platformy zaprezentowano w poniedziałek.

- Platforma wiedzy Zamku Królewskiego w Warszawie to tytuł projektu pisanego przez zespół powołany w Zamku, którego celem jest zwiększenie zasięgu udostępniania zbiorów placówki w wersji cyfrowej za pomocą internetowej strony, platformy - mówiła podczas konferencji prasowej kierownik Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie Katarzyna Reszka.

Platforma ma składać się z trzech modułów. - Modułu kolekcji służącego prezentacji przepięknie digitalizowanych przez naszych fotografów zbiorów muzealnych oraz modułu naukowego i edukacyjnego służących popularyzacji dziedzictwa kulturalnego przechowywanego w Zamku Królewskim. Moduł naukowy służyłby wysoko wyspecjalizowanym pracownikom innych instytucji badawczych, naukowych, jednostek kulturalnych. Natomiast edukacja byłaby modułem przeznaczonym zarówno dla dzieci - z propozycją lekcji e-learningowych, jak dorosłych - z propozycją ścieżek tematycznych - opowiadała.

Obiekty, które dotąd nie zostały zidigitalizowane

Na portalu znajdą się zdigitalizowane zbiory muzealne, czyli zabytki, malarstwo, tkaniny, grafika, rysunki, meble, numizmaty, a także zabytki archeologiczne oraz dokumenty, które na co dzień przechowywane i opracowywane są przez archiwum muzealne, a także Gabinet Heraldyczno-Genealogiczny.

- Digitalizacji poddane są przekrojowe obiekty reprezentujące najlepiej całość dziedzictwa przechowywanego w Zamku Królewskim w Warszawie. Będą to oczywiście obiekty, które dotąd nie zostały zidigitalizowane. Czynności tej poddanych zostanie nieco ponad 4 tys. zabytków i prawie 900 jednostek muzealnych. Zostaną one wzbogacone m.in. o ok. 2 tys. zabytków, które zostały zdigitalizowane do czasu realizacji projektu. Zostaną zaprezentowane na platformie łącznie, co da ponad 9 tys. zbiorów muzealnych udostępnionych online do ponownego wykorzystania, edukacji, kwerend, prac naukowych - wyjaśniła Reszka.

Potrzebne 8 mln

Całość ma być więc interaktywna. - Na to wskazuje też moduł edukacyjny, którym planujemy popularyzować zgromadzone na Zamku zbiory. Będą to m.in. lekcje e-learningowe przewidziane dla czterech kategorii wiekowych dzieci. Będą je one mogły realizować samodzielne, jak również nauczyciele będą mogli z nich korzystać zgodnie z podstawą programową. Platforma jest skierowana zarówno do entuzjastów kultury, jak i osób, które dopiero mogą się nią zainteresować. Jest otwarta dla każdego. Każdy zainteresowany będzie mógł siedząc wygodnie w domu korzystać z dziedzictwa kulturowego, które jest naszym wspólnym dobrem - dodała.

- Jeżeli uzyskamy dofinansowanie ze środków unijnych prace nad projektem planujemy na 36 miesięcy na lata 2018-2020. Z dniem 31 grudnia 2020 r. projekt winien być gotowy. Jeżeli chodzi o koszty, to nasze szacunki wskazują na 8 mln zł - podsumowała kierownik Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)