Trwa ładowanie...

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza w swoje "progi" jaskółki

Wiadomo, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale może 24 już tak? Właśnie tyle miejsca w sztucznych gniazdach czeka na te ptaki na fasadzie stołecznego Zamku Królewskiego.

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza w swoje "progi" jaskółkiŹródło: Facebook.com, fot: Ussuri Ochrona Przyrody
dvx48f1
dvx48f1

Władze Muzeum na Zamku Królewskim w Warszawie zamiast walczyć z wyjątkowo problematycznymi jaskółkami (bo takimi bez wątpienia są) wyszły im naprzeciw.

Na fasadzie pojawiło się 12 podwójnych sztucznych domków dla ptaków.

"To miejsca zastępcze w zamian za zlikwidowane naturalne gniazda z wnęk okiennych. Roboty wykonano zgodnie z decyzją RDOŚ i pod nadzorem konserwatora zabytków. Trochę ręka zadrżała przed pierwszą dziurą" - napisali działacze Ussuri Ochrona Przyrody, którzy przygotowali budki dla jaskółek.

Adam Tarłowski z tej firmy z Brwinowa odkreślił w rozmowie z Radiem Kolor, że ptaki potrafią sprawić dużo kłopotów.

Zobacz też: Koniec "Czarnego Kota". Wewnątrz rozrzucone dokumenty i połamane meble

- Zakładając gniazda w gzymsach okien, mocno zanieczyszczają okna. Czasami nawet takiego okna nie można w ogóle otworzyć i to powoduje konflikty. Dyrekcja Zamku postanowiła usunąć gniazda na południowej elewacji. W związku z tym musieli zdobyć pozwolenie od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. I on się zgodził pod warunkiem, że zostaną przygotowane miejsca zastępcze - mówi Adam Tarłowski.

dvx48f1

Do ich zamontowania niezbędne były jednak pewne kroki, o których mówiła Monika Drąg. - Trzeba było umyć okna. Ptaki, które tam gniazdują od lat i są naszymi stałymi mieszkańcami, też robią swoje. Trzeba było też doprowadzić elewację do ładu. Stąd trzeba było usunąć stare gniazda i zastąpić je nowymi, tak żeby umożliwić im powrót w ich stałe miejsce gniazdowania - relacjonowała pracownica z Zamku Królewskiego.

W innych częściach Warszawy także pojawią się specjalne gniazda dla jaskółek. Ptaki te są bowiem coraz rzadziej widywane w miastach. Dlatego władze Ursynowa i Chomiczówki planują wybudowanie jeszcze w tym roku specjalnych wież, na których znajdzie się kilkadziesiąt gniazd dla jaskółek.

Źródło: RK

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvx48f1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvx48f1
Więcej tematów