Zakłócanie spokoju i porządku w 2012 - raport straży miejskiej
Duży spadek wszystkich zdarzeń, ale... coraz więcej nocnych awantur!
Spadek liczby zdarzeń dotyczących zakłócania porządku publicznego – o 31 proc. Mniej spożywania alkoholu w miejscach zabronionych i podjęcia osób nietrzeźwych. Wzrost liczby zdarzeń w komunikacji zbiorowej i przypadków zakłócania spoczynku nocnego. 14 proc. wzrost liczby zgłoszeń od mieszkańców.
W 2012 roku mieszkańcy zwracali się do strażników miejskich 25 387 razy. Jest to najniższa od czterech lat odnotowana liczba zdarzeń dotyczących zakłócania spokoju i porządku publicznego. Tylko w porównaniu do 2011 r. odnotowano spadek o 31.3 procent! ( patrz ZDJĘCIE )
Mimo odnotowanego znacznego spadku, nadal ujawniane były przypadki zakłócania spokoju i porządku publicznego, które były szczególnie uciążliwe dla warszawiaków. Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano na terenie dzielnic: Śródmieście (21 proc.) i Praga Pd. (13 proc.). Najmniej w dzielnicach odległych od centrum miasta, jak Wesoła i Rembertów. ( patrz ZDJĘCIE )
Odnotowano wzrost liczby zdarzeń dotyczących zakłócania spoczynku nocnego. W zdecydowanej większości przyczyną zakłócania spoczynku nocnego były niewłaściwe zachowania się grup młodzieży. Spotkaniom tym z reguły towarzyszył hałas, głośna muzyka, spożywanie alkoholu. ( ZDJĘCIE 1 ) ( ZDJĘCIE 2 )
Ponad pięciokrotnie wzrosła natomiast iczba zgłoszeń dotyczących prowadzenia robót budowlanych w późnych godzinach wieczornych lub nocnych. W 2012 r. mieszkańcy częściej skarżyli się również na zbyt głośną muzykę wydobywającą się z lokali
mieszkalnych oraz gastronomiczno-rozrywkowych. W wyniku przeprowadzonych przez strażników miejskich interwencji niemal 9 tys. sprawców wykroczeń zostało pouczonych, ponad 3 tys. ukarano mandatami karnymi.
W 2012 r. straż miejska odnotowała 55291 zdarzeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach zabronionych ustawą. W wyniku prowadzonych kontroli aż 6591 sprawców wykroczeń ukarano mandatami, kolejnych 3442 pouczono, ujęto 58 osób, a 188 osób nietrzeźwych przewieziono do SODON. W zdecydowanej większości interwencje podejmowano na terenie dużych osiedli, miejscach gromadzenia się młodzieży oraz na terenach sąsiadujących z lokalami gastronomiczno-rozrywkowymi.
Pracownicy monitoringu przekazali strażnikom miejskim informacje o 4066 zdarzeniach. 74 proc. wszystkich zdarzeń ujawnionych przy współpracy z pracownikami monitoringu wizyjnego dotyczyło zdrowia mieszkańców, 12 proc. przypadków
zakłócania porządku publicznego, 5 proc. bezpieczeństwa mienia i 4 proc. bezpieczeństwa osób.