Trwa ładowanie...

Za darmo: spacer śladami warszawianek i zakręcona historia płci

8 marca w Domu Spotkań z Historią!

Za darmo: spacer śladami warszawianek i zakręcona historia płci
d1ph2os
d1ph2os

Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) zaprasza na imprezy z okazji Dnia Kobiet. Już 8 marca powędrujecie śladami warszawianek, dowiecie się kim były kobiety w spodniach oraz poznacie zakręconą historię płci (historia kina w pigułce).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Czytaj również: Nasz patronat: Festiwal "Rewolucje Kobiet”

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZEŃ 8 marca (sobota):

godz. 13:00-14:45 Czarownice, mniszki i celebrytki… – spacer śladami warszawianek.
Start: Pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta. Koniec: DSH, Karowa 20. Przewodnik: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik/ WarsOff

d1ph2os

Czy zwiedzając Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście można odkryć jeszcze jakieś ciekawe, nieznane miejsca? O tak! Historie niebanalnych, odważnych, prekursorskich w swych działaniach warszawianek kryją się tu za każdym rogiem. Zobaczysz, jaki ślad zostawiły wybitne postacie, które przecierały szlaki w męskim świecie nauki i sztuki – artystki, celebrytki i kobiety wyklęte 20-lecia międzywojennego.

godz. 15:00-16:30 * Kobiety w spodniach – dr S. i „Kazik”* – spotkanie w DSH

W 1923 wybuchł skandal. Prasa brukowa oskarżyła Zofię Sadowską, lekarkę i świetną diagnostę o „uwodzenie pacjentek”, „lesbijskie orgie” i „podawanie kobietom narkotyków w celu uzależnienia ich od siebie”. Dr Sadowska wystąpiła na drogę sądową. Podczas procesu oświadczyła:* „nazwa lesbijka” nie hańbi kobiety. *

Wanda Gertz od lalek wolała żołnierzyki, których miała niezliczoną ilość. Gdy wybuchła I wojna światowa, obcięła włosy i jako Kazimierz Żuchowicz dostała się do Legionów Polskich. Żyła i walczyła, jak inni żołnierze: z bronią u boku, sypiając w okopach.

d1ph2os

To niezwykłe historie, a dziś zapomniane. Czy skandal obyczajowy mógł wymazać z pamięci zbiorowej postać wybitnej lekarki i naukowca? Opowiedzą Ania Nowakowska-Wierzchoś i Agnieszka Weseli. Spotkanie poprowadzi: Ania Czerwińska.

godz. 17:0018:30 „Zakręcona historia płci” – historia kina w pigułce

Drag queens przemierzające Australię zdezelowanym autobusem o nazwie „Priscilla”, Eugeniusz Bodo śpiewający piosenkę „Seksapil” czy Dustin Hoffman jako niezapomniana Tootsie – w historii kina jest wiele filmów, w których kobiety i mężczyźni zamieniają się rolami. To niezwykle wdzięczny temat, a każdy facet w spódnicy to przecież gotowa recepta zabawną na komedię pomyłek. Ten prosty scenariuszowy zabieg może być punktem wyjścia do szerszej refleksji nad tożsamością kulturową płci i stereotypami dotyczącymi kobiet i mężczyzn. Prowadzenie: Dorota Chrobak (Radio PIN) i Grzegorz Pieńkowski (historyk kina).

d1ph2os
d1ph2os
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ph2os
Więcej tematów