Trwa ładowanie...

Za darmo: Poznaj bliżej Olgierda Budrewicza

Film i dyskusja w miejscu, które autor bedekerów pokochał szczególnie - na warszawskiej Pradze

Za darmo: Poznaj bliżej Olgierda Budrewicza
d2b65c5
d2b65c5

W nadchodzący piątek 24 kwietnia odbędzie się wieczór poświęcony Olgierdowi Budrewiczowi, zmarłemu w 2011 roku warszawiakowi, varsavianiście, autorowi słynnych Bedekerów, żoliborzaninowi, który pokochał Pragę i który znalazł jeszcze czas, by zjechać w swoim życiu cały świat.

Podczas spotkania będzie można obejrzeć zrealizowany w w 2013 roku film „Byłem wszędzie” w reżyserii Artura Mościckiego, który przybliży tę niezwykłą postać - przede wszystkim dzięki wspomnieniom ludzi, którzy byli mu bliscy. Po filmie nastąpi dyskusja o tym fascynującym warszawiaku i jego podróżach.*__*

Olgierd Budrewicz właściwie nie trzeba przedstawiać. Urodzony w 1923 roku podróżnik był reportażystą, pisarzem, a jego wyprawy i reportaże stały się legendą jeszcze za jego życia. Budrewicz brał udział w Powstaniu Warszawskim (był zastępcą dowódcy plutonu 238, zgrupowanie „Żmija”). Karierę dziennikarską rozpoczął jeszcze w czasie powstania - współredagował biuletyn powstańczy „Dziennik Radiowy 22. Obwodu AK”.

d2b65c5

W swoim życiu odwiedził ponad 160 krajów (pierwszą podróż odbył jako palacz na statku do Albanii), a impresje z wypraw opisywał w reportażach. Z podróży przywoził także reportaże filmowe. Publikował w „Tygodniku Warszawskim”, „Wieczorze Warszawskim”, „Słowie Powszechnym”, „Stolicy”, „Przeglądzie Kulturalnym”, „Perspektywach”, „Wprost”, „Poznaj Świat”, „Podróżach”, był wieloletnim współpracownikiem i dziennikarzem „Przekroju”.

W książce "Słownik warszawski" przedstawił kilkaset haseł poświęconych postaciom, miejscom, instytucjom i pojęciom związanym ze stolicą uzupełnionych humorystycznymi ilustracjami Juliana Bohdanowicza. - Warszawa zawsze była moim miastem, miastem które jest mi bliskie, które kocham i o którym piszę - mówił podczas promocji publikacji.

Jego reportaże, felietony, eseje, artykuły zostały wydane w kilkudziesięciu książkach. Fascynację Warszawą oddaje seria "Bedeker warszawski", gromadząca liczne felietony poświęcone poszczególnym dzielnicom czy fragmentom Warszawy, a także szkice warszawskich rodzin inteligenckich. Był wielkim miłośnikiem Pragi. Został pochowany na warszawskich Powązkach w 2011 roku.

* „Byłem wszędzie”*
24 kwietnia (piątek) o godz. 18.00
"To się wytnie", Stalowa 46 (Dojazd: przystanek autobusowy Szwedzka lub pętla tramwajowa 23 Czynszowa)

d2b65c5
d2b65c5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b65c5
Więcej tematów